Şirketin sahibi Özcan Toplar, Havayolu İşletme Ruhsatı (EAC) alabilmek için geçtiğimiz günlerde SHGM'ye başvurusunu yaptı. Toplar'ın şirketin başına da Tuncay Doğaner'i getirdiği öğrenildi.
Sektördeki bu önemli gelişme heyecan yaratırken, aldığımız bilgilere göre Atlasjet'ten olaylı bir şekilde ayrılan Tuncay Doğaner'in Toplar'ı İstanbul Havayolları'nı eski günlerine getirmeye ikna ettiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Aralık 1985'de aralarında Sümer Akad, Yücel Meyden, Safi Ergin gibi isimlerinde bulunduğu 16 kişi tarafından kurulan şirketin büyük hissesi Özcan Toplar tarafından satın alındı.
1999'da 19 uçak ve 3 bin 375 koltuk kapasitesi ile Türkiye'nin THY'den sonra en büyük özel havayolu şirketi durumuna gelen İstanbul Havayolları 30 Ağustos 2000 yılında uçuşlarını durdurmak zorunda kaldı. 2002'nin Haziran ayında 'havayolu işletme ruhsatı' SHGM tarafından iptal edilen İstanbul Havayolları'nın turizm alanındaki yatırımları ile duty free ve Kıbrıs'taki handling şirketlerinin faaliyetleri ise halen devam ediyor.

ERGÜN ZAR-Özel haber