Yurt dışına ihraç eilen ilk insansız hava aracı olma özelliği taşıyan Bayraktar TB2’lerden (S/İHA) 6 adet Jandarma Genel Komutanlığı envanterine katıldı.
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, açıklamayı resmi twitter hesabından yaptı.
Baykar Savunma tarafından geliştirilip üretilen SİHA’lar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 2014’ten beri yurt içinde ve dışında terörle mücadelede etkin olarak kullanılıyor.
100 bin uçuş saati ile rekor kırdı
Katar ve Ukrayna’ya teslim edilen SİHA’lar 100 bin uçuş saatini tamamlayarak rekor kırmıştı. Bayraktar TB2’ler, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor.
Elektronik, yazılım, aerodinamik, tasarım ve alt ana sistemleriyle tamamen milli ve özgün olarak geliştirilip üretilen Bayraktar TB2, uçuş otomasyon ve performansıyla kendi sınıfında dünyanın en gelişmiş İHA sistemi olarak dikkati çekiyor.
2015’ten beri silahlı uçuyor
2015’te silahlandırılan Bayraktar TB2, üzerindeki sensörlerle gece ve gündüz faaliyet gösterebiliyor. Aktif keşif, gözetleme ve istihbarat uçuşları yapan Bayraktar TB2, elde ettiği görüntüyü harekat merkezlerine gecikmesiz aktarabilme, mühimmat taşıyabilme, kendi mühimmatıyla hedeflere taarruz edebilme özelliklerine sahip bulunuyor.
Gerektiğinde dost muharip uçaklar için lazerle hedef işaretlemesi yapabilen silahlı Bayraktar TB2 İHA Sistemi, Roketsan üretimi 4 MAM-L ya da 2 MAM-L ve 2 MAM-C ile görev gerçekleştirebiliyor.
Yüzde 93 yerlilik oranına sahip olan milli hava aracı, Türkiye’yi dünyada kendi SİHA’sı ve mühimmatlarını üreten 6 ülkeden biri olarak öne çıkarıyor.