Katar Turizm Otoritesi (QTA), 4.sü düzenlenen Katar Yaz Festivali’nin (QSF) bu yıl her zamankinden yaklaşık iki kat daha uzun bir süreyi kapsayacağını duyurdu. "Yazını Renklendir" temasıyla düzenlenen QSF, aile eğlencesi, perakende ve misafirperverlik sektörlerinde inanılmaz fırsatlar sunan ülke çapında bir festival.
Festival bu yıl, Ramazan Bayramı’ndan Kurban Bayramı’na kadar devam ederek geleneksel bir aylık süresini ikiye katlamış olacak.  Festivalin alışveriş promosyonları festivalden birkaç gün önce başlayacak ve alışveriş severler Ramazan ayının son üç gününde heyecan verici indirimlerden ve fırsatlardan yararlanarak Ramazan Bayramı hazırlıklarını tamamlayabilecekler.
QTA Festivaller ve Turizm Etkinlikleri Direktörü Mashal Shahbik, "Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın bu yıl yaza denk gelmesi, Bayram kutlamalarıyla Yaz Festivali’ni birleştirmemizi sağladı. Bu yıl iki ay boyunca sürecek festivalde ziyaretçiler, daha uzun süre eğlence fırsatlarından ve alışveriş indiriminden yararlanabilecek, otel fiyatları açısından daha fazla seçeneğe sahip olacaklar" dedi.
Katar Yaz Festivali, QTA'nın rehberliğinde ve desteğinde, özel sektör iş ortakları tarafından hayata geçiriliyor. Alışveriş merkezleri, oteller ve tur şirketleri eğlence etkinlikleri ve özel paketler sunarken, Katar Yaz Festivali’nin popüler, aile dostu ‘ Yaz Eğlence Şehri ’ organizasyonu, yerel etkinlik yönetimi şirketi QSports tarafından düzenlenecek.
Özel sektör iş ortaklarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Shahbik "Bu yılın ilk aylarında Katar Alışveriş Festivali ve 8. Katar Uluslararası Yemek Festivali'ndeki katılımlarıyla festivalleri gerçek bir başarı öyküsüne dönüştüren özel sektör iş ortaklarımızın bu festivali gerçekleştirmek için aktif katılımlarından dolayı çok mutluyuz. Yaz Festivali’ne aktif katılımları, daha rekabetçi bir ortamın oluşmasına ve piyasa ihtiyaçlarınının daha iyi yansıtılmasına olanak sağlayacaktır. Katar Başbakanı’nın Katar Ulusal Turizm Sektörü Stratejisini özel sektör işbirliğiyle gözden geçirme yönergesinin ışığında Katar genelinde turizm etkinliklerinde daha fazla özel sektör işbirliği kurarak festivallerin gittikçe artan popülaritesini en üst düzeye çıkarmaktan heyecan duyuyoruz ” dedi.
Katar Ticaret Odası Halkla İlişkiler Direktörü Ahmad Abu Nahia şunları söyledi: "Katar Ticaret Odası, turizm sektörünün gelişmesi için ihtiyaç duyduğu bu festivallere ve etkinliklere katılmak konusunda çok istekli. Ticaret Odası, Katar Turizm Otoritesi ile stratejik ortaklığını geliştirmek ve Katar özel sektörünü turizm endüstrisindeki yatırımlarını arttırmak için yönlendirmekle birlikte bu endüstriyi desteklemek ve geliştirmek için yoğunlaşmış durumda. Bu sayede geçtiğimiz yıl 3 milyon turiste ev sahipliği yapan Katar'ı ziyaret eden turist sayısı arttı; ziyaretçilerin yarısı Körfez ülkelerindendi. Katar Yaz Festivali 2017, kalkınma stratejisine uygun önemli bir ekonomik faaliyettir. Kamu ve özel sektör arasındaki bir ortaklığı temsil eder ve turizmin düşük yoğunluklu sezonuyla çakıştığı için özellikle önemlidir. İç turizmi teşvik edecek ve Katar'ın bölgedeki aile turizmi için ideal bir destinasyon olduğuna inanan komşu Körfez ülkeleri tarafından Katar'a ziyaretçi çekecek”.
Ahmad Abu Nahia, bu festivallerdeki başarının, özel sektörün aktif katılımına bağlı olduğunu, özel sektörün temsilcisi olan Ticaret Odası'nın turizm sektörünü geliştirme çabalarını desteklediğini sözlerine ekledi.
QSports Başkan Vekili Ghanim Al Mohannadi, "Dünyanın en büyük engel parkurunu ve trambolin parkını, olağanüstü bir yemek alanını, canlı gösterileri ve 30 eğlence parkı aktivitesini Katar’a getirmekten gurur duyuyoruz. 26 Haziran'dan 5 Eylül'e kadar Yaz Eğlence Şehri’nde tüm aileye hitap eden 100'den fazla etkinlik olacak. Şehrin kalbindeki Doha Sergi ve Kongre Merkezi'nde (DECC) yer alan Yaz Eğlence Şehri’nde eğlenceden spora yemekten çeşitli aktivitelere kadar herkes kendine göre bir şeyler bulacak” dedi.
Aile Dostu Eğlence
QSF, önümüzdeki haftalarda program ayrıntılarını duyuracak olan yerel komedi öncülerinden Doha Komedi Festivali ile işbirliğini canlandırıyor. Bu arada, Iconic Events, Hollywood komedyeni Marlon Wayans'ın Katar’a özel canlı stand-up şovunu ilk kez seyircilerle buluşturacak.
Wayans, Ramazan Bayramı’nın son günü olan 27 Haziran’da Katar Ulusal Kongre Merkezi'nde (QNCC) sahne alacak. Organizasyonun ev sahipliğini Khalifa Saleh Al Haroon’un yapacağı etkinlik Stand Up Comedy Katar’dan Saad Khan’ın açılış şovu sonrası başlayacak.. Bilet fiyatlarının 199 ila 999 Katar Riyali arasında değiştiği organizasyon için biletler, PlatinumList.net ve QTickets.com'dan veya ülkenin her yerindeki Virgin Megastores mağazalarından, mağazanın web sitesinden online olarak temin edilebilir.
Bu yıl önemli bir ortak olarak QSF'ye katılan Arap dünyasının en büyük eğlence şirketi olan Rotana Group organizatörlüğünde 18 Ağustos’ta Nawal Al Kuwaitiyah ve Suudi süper starı Mohamad Abdo’nun konseri izleyicilerle buluşacak.
19-27 Ağustos tarihleri arasında dördüncüsü DECC'de düzenlenecek olan Zihin Sporları Dünya Şampiyonası’nı Yaz Eğlence Şehri ziyaretçileri de izleyebilecek. Etkinliğin 40'tan fazla ülkeden 1.500 zihin sporu meraklısını çekmesi bekleniyor. Yarışmacılar, rekor 200.000 dolarlık ödülün yanı sıra scrabble, satranç, GO ve e-spor alanlarında Mindsport Dünya Şampiyonası unvanını kazanmak için yarışacak.
Özel Seyahat, Konaklama ve Perakende Fırsatları
Katar otel işletmelerinin yarısından fazlası, Katar Yaz Festivali 2017 boyunca ziyaretçilere sıcak bir karşılama sağlamak için QSF ile ortaklık kurdu. Geçen yıla göre katılımın % 35 artış gösterdiği festivalde otel ortakları, otellerde iki gece ödeme üç gece konaklama ve otel apartlarında beş gece ödeme altı gece konaklama gibi çok özel paketler sunuyor.
azı tesisler, ziyaretçilere ücretsiz çift yönlü Hamad Uluslararası Havaalanı transferi, ücretsiz kahvaltı, geç check-out imkanı, ebeveynleri tarafından eşlik edilen çocuklara ücretsiz yemek (aile başına en fazla üç çocuk), bellibaşlı noktalara ücretsiz transfer gibi hizmetler sunacak.
Ayrıca, QTA, turistlere Katar'da rahatça seyahat, konaklama ve alışveriş yapma şansı sunmak için Qatar Airways Holidays'in destinasyon pazarlama şirketi Discover Qatar ile indirimli seyahat paketleri sunmak için ortaklık kurdu. Festival sırasında ziyaretçiler, Katar'ın küresel kabul görmüş misafirperverlik sektöründe WeGo aracılığıyla rezervasyon yaparken sunduğu çeşitli konaklama seçeneklerinden de yararlanabilir.
Qatar Airways transit yolcuları, ücretsiz lüks otel konaklamaları ve ücretsiz transit vizeler ile Doha'yı keşfetme fırsatı vermek için tasarlanmış eşsiz bir mola paketinden ‘+ Katar’ dan yararlanabilirler. Bu ayın başında başlayan kampanya yaz sezonunda da devam ediyor.
Festival, % 50'ye varan cazip alışveriş indirimleri ile başlayacak. Buna ek olarak, festival boyunca katılan perakende satış mağazalarından herhangi birinde 200 Katar Riyali tutarında alışveriş yapanlar, 5 Eylül'de düzenlenen nakit ödüller ve süper lüks bir otomobil kazanma fırsatı sunan mega çekilişe katılabilir.
Katar Etkinlik Takvimi
QTA, QSF gibi önemli festivalleri de içeren Katar'da gerçekleşen tüm turizm etkinlikleri için çevrimiçi bir rehber olan Katar Etkinlikleri Takvimi'nin (www.visitQatar.qa/calendar) yayınlanmaya başladığını duyurdu. Takvim Arapça, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Türkçe olarak sunulacak ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin Katar gezilerini planlamalarına yardımcı olan ayrıntılar içerecek.
Katar'da düzenlenen önemli etkinliklerden haberdar olmak isteyen ziyaretçiler ve Katar sakinleri, Katar Etkinlikleri Takvimini Twitter ve Instagram (@QatarCalendar), Facebook (Facebook.com/QatarCalendar) ve Snapchat (QatarCalendar) sosyal medya hesaplarından takip edebilirler.