YUSUF ZENGİN

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen Aksiyon Akademi’de, uçak simülatörü kullandırıldı.

TÜGVA tarafından düzenlenen ‘Aksiyon Akademi Lise Programı’nda, Hezarfen Okulu Projesi kapsamında uçak simülatörü heyecanı yaşandı. Öğrencilerin pilotluk deneyimi yaşadığı kamp programında, liseli gençlerle birçok konuda okumalar yapılırken seminer de veriliyor.

TÜGVA İstanbul; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Stratüs Havacılık,Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ve Türk Havayolları’nın proje destekçisi olduğu ‘Hezarfen Okulu İle Hayallerine Kanat Aç’ projesi ile havacılığa merakı olan ve pilot olmak isteyen gençleri, hayallerine ulaştıracak yolu göstermeye amaçlıyor.

İstanbul’da ikamet eden, havacılığa ilgi ve merak duyan lise öğrencileri, Hezarfen Okulu’nda, Sivil ve Genel Havacılık dersleri alarak, proje yürütücüsü TÜGVA İlçe merkezlerinde, her ay bir ilçe merkezi olmak üzere proje boyunca eğitmenler ile simülatör eğitimi görüyor. Ön bilgilendirme eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler ise Çorluda yapılacak tanıtım uçuşlarına katılamaya hak kazanacak. Programa öğrenciler, TÜGVA İstanbul sosyal medya hesaplarından yapılacak duyuruları takip ederek başvuru yapabilecek. Başvuru yapıldıktan sonra mülakata katılan öğrenciler arasından 25 öğrenci programa katılmaya hak kazanacak.

ÇORLU’DA UÇACAKLAR

Projenin diğer ayağında ise İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki okullara uçak simülatörü götürülerek ortaokul öğrencilerinin pilotaj ve havacılığa ilgileri artırılacak. Okullardan seçilecek başarılı öğrenciler, Çorlu’da yapılacak tanıtım uçuşlarına katılacak. Bu programa proje okulundaki bütün öğrenciler katılabilecek.

Havacılık Müzesi, THY teknik gezisi, 3. Havalimanı gezisi, THY AERO Park gezisi, Rahmi Koç Havacılık Müzesi gezisi gibi gezileri de kapsayan proje, gençleri havacılığın her alanı ile tanıştırarak onlara bu alanda ön bilgiler verilecek.

Hezarfen Okulu Projesi ile havacılık ve pilotluğa ilgi duyan gençler, kariyer hedeflerini bilinçli şekilde belirleyip, nitelikli çalışmalarla bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürütebilecek.

Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul İl Temsilciliği, Türkiye’de özel ilgiye muhtaç havacılık alanını ve pilotaj eğitimini gençler arasında yaygınlaştırıp tanıtarak, bu alanda ihtiyaç duyulan toplumun ve ülkenin teknolojik açıdan kendine yeterliliğinin en temel unsuru yetişmiş insan kapasitesine Hezarfen Okulu projesi ile katkı sağlayacak.