Hostes ve yer hizmetleri çalışanlarının üyesi olduğu UFO sendikası, patronlara toplu sözleşme için masaya oturma çağrısında bulunurken, işveren durumundaki Lufthansa yönetimi buna karşı çıkmıştı. Gerekçe olarak da iki kişilik yönetimi olan UFO'nun çalışanları temsil etmediğini göstermişti. Bunun üzerine toplanan UFO üyesi çalışanlar, süresiz greve çıkma kararı almıştı. 48 saat sürecek olan grevin  ülke genelinde hava ulaşımını etkilemesi bekleniyor. Bu nedenle bugünden itibaren iki gün boyunca meydana gelecek aksamalar konusunda uyarılar yapıldı.
Sendika üyeleri ayrıca 8 Kasım'da Lufthansa'nın önünde bir eylem düzenlemeye hazırlanıyor. UFO Başkan Yardımcısı Daniel Flohr yaptığı açıklamada, Lufthansa'nın toplu sözleşme için masaya oturmaya yanaşmamakta ısrar etmesi durumunda grevin şan şirketler olan Eurowings ve Sunexpress'i de kapsayabileceğini dile getirdi.
UFO ile masaya oturmaya yanaşmayan Lufthansa'nın ayrıca Birleşik Hizmet Sendikası ile sözleşme imzalamak için hazırlıkları yapıldığı ileri sürüldü.