YUSUF ZENGİN

Türk Amerikan Ticaret Odası olarak faaliyet gösteren Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/Amcham) Başkanı Ekim Alptekin, Turkishny.com’a TABA/Amcham’ın faaliyetleri ve Türk işadamlarına sunduğu hizmetler, ABD’deki iş hayatı, yatırım fırsatları, Türkiye ve ABD ekonomisindeki son gelişmeler ve iki ülke arasında imzalanması gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşması gibi birçok hususa ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.


Eclipse Aurospace’in kuruluş aşamasına ilişkin bir soruya cevabında Alptekin, “EA Grubu altında faaliyet gösteren EA Havacılık, üretici Eclipse Aerospace şirketinin 2009 yılındaki yatırımının kurucusu ve ikinci büyük ortağı. Ben de EA Havacılığın Yönetim Kurulu Başkanıyım ve aynı zamanda Eclipse Aerospace'te Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütüyorum.
Eclipse Aviation Corp. şirketi Mart 2009'da yeniden yapılandırılmadan ve Eclipse Aerospace Inc. ismini almadan önce, verdiğimiz yüklü bir uçak siparişi sayesinde gözlemci statüsüyle yönetim kurulunda yer alıyorduk biz. Finansal kriz başladığında Eclipse fabrikasını en iyi tanıyan kişilerden biri olduğum için o buhran dönemine rağmen bu yatırımı yapmaktan çekinmedim. Yeni şirketin ilk hedefi, mevcut uçakların amaçlanan performansa erişmesini sağlamak oldu. Bunu sağladıktan sonra tedarik zincirini tekrar hayata geçirip Eclipse Aerospace olarak günümüz teknolojisinin mümkün kıldığı bütün yeniliklerle tekrar seri üretime geçmeyi hedefledik. Bu hafta NBAA fuarında ilk seri üretim Eclipse 550 uçağını teslim etmenin gururunu yaşıyoruz.
Sizinle bu faaliyetimizin sayısal durumunu da paylaşayım biraz. Türkiye’de 3, dünya genelinde ise toplam 270 uçak var. Ayrıca filonun 200 bini aşan uçuş saati var. EA Havacılık’ın bilânçosunda 2 adet Total Eclipse uçak faaliyet göstermekte.
Eclipse 550, dünyanın en sessiz çift motorlu jet unvanına sahip. Bir saatte yaklaşık 200 dolarlık yakıt harcayan Eclipse 550’in uçuş menzili ise 2.400 km” diye konuştu.
Türk Şirketleri Hazır
Türk şirketlerinin yüzde yüz yerli uçak üretimine hazır olduklarını söyleyen Alptekin, “Turkish Aerospace Industries ve Alp Havacılık gibi Türk şirketleri artık hem tasarım hem de parça tedariki bakımından uçak üretimi konusunda ehliyetlerini aldılar. Burada önemli olan asıl konu uluslararası rekabet kabiliyetini sağlayabilmek. Zaten mesele uçak yapmak değil, doğru uçağı doğru fiyata yapmak,” dedi.


ABD’de Toplam 300 Kişiyi İstihdam Ediyoruz
Alptekin, “Eclipse'in Albuquerque'deki üretim üssü dışında Chicago’da bakım merkezi ve Florida'da simülatörlerimiz var. Ayrıca grup bünyesindeki inşaat grubu olarak, geliştirmek amacıyla bir süredir New York'ta bazı arsalara bakıyoruz.
Amerika’da biri Türk toplam üç yüz kişiye ulaştık. Tabii idari işlerin bir bölümünü İstanbul’daki genel merkezimizde çalışan Türk vatandaşları takip etmekteler” diye konuştu.
Türk Yatırımcıları Profesyonel Danışmanlık Hizmeti Almaktan Korkmamalı
ABD piyasasına açılmak isteyen Türk yatırımcılara profesyonel danışmanlık hizmeti almaktan çekinmeme çağrısı yapan Alptekin, “Bu hizmet sayesinde doğru fırsatları doğru şekilde değerlendirebileceksiniz ve yatırımınızın geri dönüşü daha hızlı olacak. Yatırımınızın başarı sağlaması, verimli olması ve tutarlı bir ivme yakalaması için almanız gereken danışmanlık hizmetlerinin, profesyoneller tarafından sarf edilen bu emeğin bir ederi var ve siz de bunu vermekten çekinmemelisiniz” dedi.
TABA’nın Birinci Misyonu Türk-Amerikan Ticaretini Artırmak
TABA/Amcham’ın birinci misyonunun Türkiye ve ABD arasındaki karşılıklı yatırımları ve ticareti artırmak olduğunu söyleyen Alptekin, “Son beş yılda Amerika’ya yapılan Türk yatırımları, son elli yılda yapılandan daha fazla. Üstelik Ülker'in Godiva yatırımı gibi daha geleneksel sektörler dışında Eclipse gibi uçak sanayinden tutun da Borusan'ın boru fabrikası, Sarkuysan'ın bakır üretimi, Eczacıbaşı'nın nükleer tıp yatırımları gibi çok çarpıcı örnekler var. Amerika’da yatırım yapmak konusunda üyelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz ve bunun meyvelerini görmeye başladık. Yakın zamanda bazı üyelerimiz, Genel Sekreterimiz Erdal Çakıcı önderliğinde kozmetik ve çatı sistemleri üretimi konusunda bir yatırımı faaliyete geçirdiler.
Türkiye’deki faaliyetlerimiz dışında Amerika'da da çalışmalar yürütmekteyiz. Öncelikli amacımız Türkiye’nin doğru ve etkin biçimde tanıtımı. Örneğin geçen hafta Kızılderililerin Ulusal Konut Konseyi Başkanı, T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği yazıda TABA’nın yaptığı bağışlardan bahsetmiş ve teşekkürlerini iletmiş. Ayrıca genel tanıtımın dışında da bazı projeler yürütüyoruz. Okuyuculara bahsetmek istediğim ve çok önem verdiğim bir proje de 501C olarak Amerika’da kurduğumuz TABA-USA vakfı. Bu vakıf üzerinden TABA Temsilciler Meclisini kuruyoruz şimdi ve toplam 435 Kongre Üyesinin her birinin seçim bölgesine, Türk iş hayatını temsil eden bir temsilci atıyoruz. Şu an kırk kişiye ulaşan bir Meclisimiz var ve Temsilcilerimizin hepsi kendi bölgelerinde önde gelen, kendi Kongre Üyeleriyle iyi ilişkileri olan işadamları ve işkadınları. Böyle niteliklere sahip bu söz konusu meclis 435 kişiye ulaştığında Türk ticari lobiciliği ve dış politikası açısından çok önemli bir adım atılmış olacak” diye konuştu.
Serbest Ticaret Anlaşması’nın Dışında Kalırsak Küresel Rekabet Gücümüzü Yitiririz
Türkiye ve ABD arasında imzalanması gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye’nin rekabet gücü açısından büyük ehemmiyete haiz olduğuna dikkat çeken Alptekin, “Son yıllarda hızlı bir ekonomik gelişim içerisinde olan Türkiye’nin küresel bir güç olarak müzakere masasında yer alması gerekiyor. Söz konusu Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte yeni iş olanakları yaratılacak, ekonomi için milyarlarca dolarlık yeni kaynak oluşmasıyla birlikte elbette bazı siyasi sonuçlar da söz konusu olacaktır. Görüşmelerden olumlu sonuç alamazsak 21’nci yüzyılın ticaret standartlarını belirleme gücüne sahip bu ortaklığın dışında kalarak küresel rekabet gücümüzü kaybetmiş olacağız” dedi. (Kaynak:Turkishny.Com)