Orbis Uçan Göz Hastanesi, daha önce gördüğüm hiçbir uçağa benzemiyor!

Ameliyathane, sınıf ve kurtarma odasıyla tamamlanan son teknoloji bir eğitim tesisi - hepsi MD-10-30'da bulunuyor.

Orbis ekibinin körlüğü önleyerek ve görme yeteneğini geri alarak hayatlarını nasıl dönüştürdüğünü ilk elden görmek için Gana'ya bir gezi sırasında Orbis'i takip etmekten mutluluk duyuyorum.

2010 yılında FedEx, Uçan Göz Hastanesine dönüşmesi altı yıl süren bir MD-10 uçağı bağışladı. Flying Eye Hospital'ın bu üçüncü enkarnasyonu selefinin neredeyse iki katı kadar uçabilir ve üç yerine sadece iki pilot gerektirir.

Uçuş

8 Kasım sabahı, Orbis MD-10-30'u Dubai Dünya Merkez Havaalanı'na (DWC) Gana'ya gidip Suudi Arabistan'daki Cidde'de bir yakıt ikmaliyle durdurdum.

Bu uçuşta pilotlar, tamirciler, doktorlar, hemşireler, yönetici personel ve kendim dahil yaklaşık 25 yolcu vardı. Bana bahseden kaptan, MD-10'un durmak bilmeyen bir uçuş yapma aralığına sahip olmasına rağmen, Gana'da ek yakıt gerektiren havalarda bir yakıt ikmali işlemini durdurmak daha rahat.

Uçan Göz Hastanesi

Bu muhteşem uçak, tıp ve havacılık arasındaki evliliğin bir örneği oldu!

Uçağın içinde birkaç bölme ve oda var. İlk bölge eğitim sırasında dersler için bir sınıf olarak kullanılan bir yolcu bölmesidir.

Bölmelerin geri kalanı uçuş sırasında kilitlendi. Gemideki tesislerin sadece kısa bir anını görmüştüm. Her şey güvenli bir şekilde paketlenmiş ve sarılmıştır. Teknede son teknoloji ameliyathane, hasta bakım ve kurtarma odası, lazer ve simülasyon eğitim odası ve soyunma odaları bulunmaktadır. Size bir kez Gana'ya gelen Uçan Göz Hastanesinin dönüşümünü göstereceğim.

Cidde ve Akra'ya olan uçuş için uçağın geri kalanı kilitli modda tutulduğundan yalnızca yolcu bölmesine oturmama izin verildi.

MD-10-30 nedir?

MD-10-30, modern MD-11 ile uyumluluğu sağlamak için iki kokpit mürettebatı için dijital bir kokpit ile DC-10-30 arasında değiştirildi.

Orbis için pilotların hepsi FedEx'ten MD-10'a çok alışkın olan gönüllülerdi. Uçuş pilotlarım sadece iki rütbeli kaptan değil, aynı zamanda karı koca; Pete ve Cheryl Pitzer.

DWC'de Runway 12'de sıraya girdik. Cidde'ye uçuş süresi 2 saat 45 dakika idi. Cheryl sağ koltuktan uçuyor.

Tırmanışımız boyunca hem Jebel Ali Palm hem de Palm Jumeriah sol ve sağ tarafımızda. Kalkış videosunu izleyin .

Kahvaltı, Orbis uçuş görevlileri, Orbis personel doktoru ve uçuş görevlisi eğitimi almış hemşire tarafından servis edildi.

Uçuş çoğunlukla pürüzsüzdü. Suudi Arabistan'ın engin çölünde pek fazla sahne yok. Videodaki uçuşu izleyin .

Cidde'deki Hac terminaline yakın park ettik. Orada durduktan sonraki 1,5 saat boyunca uçak yeniden yakıt doldurulur ve servis yapılır. Yoğun gün ortası güneşi sırasında Cidde'de 40 dereceye yakındı.

Akra'ya bir sonraki uçuşumuz yaklaşık 5 saat sürdü, 30.000 fit hızla uçtu ve sonunda 32.000 fit hızla çıktı. Kızıldeniz'i geçip Sudan, Çad, Nijerya, Togo, Benin ve Gana'ya doğru yola çıkardık.

Yüzbaşı Pete Pitzer, ikinci bacağını Accra, Gana'ya uçuruyor.

Kalktıktan sonra, uçuş görevlisi ön orta masada açık büfe tarzında atıştırmalıklar koydu. Bu noktada, yardım için bir uçuş görevlisi olarak da gönüllü oldum.

Snack sonrası öğle yemeği servis edildi. Sığır eti veya tavuk biftek seçimi yapıldı. Yemek servisi Cidde'dendi.

Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Sudan’ı geçtikten sonra, bu oldukça gereksiz bir uçuş oldu. Kokpitte gözlemleyebildim. Koltuğuma geri dönmeden hemen önce bir sürpriz beni bekliyordu!

Bir gün önce doğum günümdü ve Orbis personeli bana bir doğum günü pastası getirdi!

Orbis MD-10'daki Gana'ya bu kadar anlamlı bir misyonla doğum günümü kutlamak için daha iyi bir yol düşünemiyorum.

 

Gine Körfezi üzerinden Gana, Accra'ya doğru uçarken bazı CB bulutları oluştu. Ancak Accra'da güneşli ve sıcaktı.

"Orbis1 kara yolu pistini 21 temizledi"

Yerel saatle 4.45 civarında güvenli bir şekilde indik. Uçağımız hastane ekipmanı ile oldukça dolu olduğu için pist oldukça kısaydı. Pistte 8,000 ft sonra tam bir durağa düştük. Zemin personelinden hoş bir karşılama aldık.

Birinci Sınıf Bir Uçan Göz Hastanesine Dönüştürün

Ertesi gün Orbis ekibi, Orbis MD-10'u tamamen çalışan bir Göz Hastanesine dönüştürmek için havaalanına geri döndü. Şaşırtıcı dönüşüm için videoyu izleyin .

Konteyner şeklindeki birçok ağır kargo, kargo ambarından yüklenmiştir. Bunların arasında, Flying Eye Hospital'a kesintisiz güç ve temiz su temini sağlamak için 2 jeneratör ve birkaç modül vardı. Uçan Göz Hastanesi uzak yerlerde tek başına ayakta kalabilmek için tasarlanmıştır. Kendi güç ve su sistemi üzerinde çalışacaktı.

Tıbbi malzemeler boşaldı ve ülkenin hastanesine gönderildi.

Dönüşüm sadece dışarıda değildi, içinde de oluyor. Hemşireler ve doktorlar, tıbbi malzemeleri saymak ve tüm uçağı temizlemek için istiflenmiş tıbbi ekipmanı sökmekle meşguldü. 3 saat içinde, bütün Uçan Göz Hastanesi dönüştürüldü. Aşağıdaki resimlere bir göz atın.

Orbis Uçan Göz Hastanesinde Lazer OdasıOrbis Uçan Göz Hastanesinde AmeliyathaneOrbis Uçan Göz Hastanesinde AmeliyathaneOrbis Flying Eye Hastanesi Alt Steril OdasıOrbis Uçan Göz Hastanesinde Kurtarma OdasıOrbis Uçan Göz Hastanesinde Kurtarma Odası

Aynı zamanda dönüştürülen şey, ileri kargo ambarının içindedir. Bir bakım ve biyo-med mühendislik ofisine dönüştürüldü. Bakım personeli, Flying Eye Hospital operasyonlarını alt kargo güvertesinden izleyebilir.

Flying Eye Hospital, hastalar için hazır ve yerel doktorlar ve sağlık uzmanlarını eğiten bir sonraki adım, hastaları taramak ve onları uçağa getirmek için yerel bir hastaneye gitmek.

Bu, Orbis Flying Eye Hospital'ın Gana'da ilk defa çalıştığı bir durum değil. Orbis ekiplerinin ortaklarıyla birlikte çalışacakları uçak Gana’da üçüncü kez oldu - Sağlık Bakanlığı, Korle Bu Eğitim Hastanesi ve Komfo Anokye Eğitim Hastanesi.

Yerel Hastane Taraması

11 Kasım Pazartesi günü Orbis Uçan Göz Hastanesi ekibi Gana, Accra'daki Korle Bu Hastanesinde Lions Göz Merkezine gitti. Ekip yaklaşık 100 göz hastasını tarar ve ayrıca yerel doktor ve hemşire ekiplerine eğitim yardımı sağlar.

Tarama kategorileri Katarakt, Glokom ve Medikal Retina idi. Hastalar ayrıca anesteziyoloji değerlendirmesinden geçer. Tarama yapıldıktan sonra, bir sonraki adım Uçan Göz Hastanesinde bulunan bazı hastalara göz ameliyatı yaptırmaktır. Yerel doktorlar ve hemşireler eğitim için gemiye davet edilir.

Gana, 28 milyondan fazla kişi için yalnızca 1.117 göz doktoruna (başta kentsel alanlarda), 90'dan az göz doktoruna, 500 göz hemşiresine, 320 göz doktoruna ve ülke genelinde 200 gözcüye sahip

Gana'da, 6.300 civarında çocuk kaçınılabilir nedenlerden dolayı kör

Uçan Göz Hastanesi Ameliyatı

Ertesi gün, 12 Kasım'da uçağa geri döndük. Bugün, Uçan Göz Hastanesi tüm hızıyla devam ediyor. Ambulans hastaları doğrudan uçağa getirdi. 4 hasta yerel doktorlara ve diğer sağlık çalışanlarına verilen canlı eğitim ile o gün Glokom ve Katarakt ameliyatı geçirmektedir.

Tüm ameliyatlar canlı olarak uçağın önündeki sınıfa yayındadır, diğerleri de internet üzerinden Orbis'in teletıp platformu Cybersight üzerinden yayını izleyebilir.

Kurtarma odasında, gözünde katarakt ameliyatı geçiren bir hasta Mary ile tanıştım. İyi bir ruh içindeydi ve başarılı ameliyattan sonra sol gözüne bir maske takıyordu.

Kurtarma odasında 30 dakika sonra, Kaptan Pete Pitzer, bekleyen ambulansta eve gitmek için uçaktan Mary'ye eşlik etti. Mary ertesi gün hastaneye son muayenesi için geri döndü ve gözündeki yamayı kaldırdı. Yüzünde harika bir gülümsemesi vardı.

Bu güzel dünyayı kendi gözlerinde görmekten daha güzel bir şey yok.

Flying Eye Hospital ekibinin görme yeteneğini nasıl geri kazandığını ve başkalarını Gana'daki yaşamları dönüştürmek için nasıl eğittiğini ilk elden gören harika hafta için Orbis'e teşekkür ederim. Hayatımın en anlamlı haftalarından biriydi. Orbis, dünyadaki muhtaç topluluklara kaliteli eğitim programları ve görüş kazandıran bakımı getirmek için uçuş mucizesini kullanmaktadır.

Ne yardım edebilirsin

Umarım Orbis ile olan yolculuğumdan zevk almışsınızdır! Birlikte bir fark yaratabiliriz! Körlüğün önlenmesi ve daha az ayrıcalıklı olanlar için görüşlerin geri kazanılması için tüm video reklam gelirlerini Orbis'e bağışlayacağım . Siz de bir fark yaratabilirsiniz!

25 $ gibi düşük bir ücret karşılığında, çocuğun katarakt ameliyatı ile göz görme yeniden kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. 100 $ karşılığında Orbis, birçoğunun körlüğü önlemek için yerel bir doktoru eğitebilir.

Hastanın yüzünü tekrar gördüklerinde gülümseme, gelmiş geçmiş en iyi anılardan biriydi!