Kuala Lumpur, MALEZYA – Dünya Çapındaki örgütün Operasyonel Emniyet Denetiminde (IOSA) Qatar Airways’ in büyük başarısı takdir edilmiş ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından en yüksek güvenlik ödülüne layık görülmüştür.
Ödül, bu hafta Kuala Lumpur’ da yapılan yıllık IATA toplantısında düzenlenen ödül töreni ile IATA Genel Müdürü ve CEO’ su Giovanni Bisignani tarafından Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker’ a verilmiştir.

Havayolu şirketinin CEO’su, bu ödülün Qatar Airways’in kusursuz güvenlik sicili ile uluslararası havacılık standartlarının en iyi bir uygulayıcısı olduğunu kanıtladığını ifade etmiş ve sözlerine şöyle devam etmiştir:
“Qatar Airways, operasyonlarında her zaman güvenlik standartlarını en yüksek seviyede korumak için gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Müşterilerimizin ve yolcularımızın güvenliği son derece önemlidir. Qatar Airways adına bu ödülü almak gerçekten bir şeref.”

“Bugün 15.000 civarında çalışanı temsil ediyorum. Bütün operasyonlarımızda ulaştığımız yüksek güvenlik standartlarını elde etmek için ekiplerimiz büyük çaba göstermektedir. Bu ödül, sahne arkasında gerçekleşen yoğun çalışmanın ve profesyonelliğin takdir edildiğinin bir göstergesidir.”
“IATA, uyguladığı bir dizi uluslararası güvenlik standardı ile dünyadaki bütün havayolları hizmetlerinde çıtayı yükseltmiştir. Bu nedenle kendilerini takdir ediyorum.” 

IATA örgütü 120 ülkeden 230 havayolu şirketini bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar, dünyadaki tarifeli hava trafiğinin % 93’ ünün yönetmektedir. IATA, IOSA’ yı 2003 yılında uygulamaya koymuştur. Buna göre üye havayolu şirketleri operasyonlarında güvenlik önlemlerinin kalitesini belgelendirmek için denetlenmektedir.
Qatar Airways dünyada IOSA belgesini alan ilk havayolu şirketidir ve bunu havayolu operasyonlarının denetim gerekliliklerine % 100 uyarak elde etmiştir. Havayolu şirketi daha sonra 2005 ve 2007’ de denetlemeden geçmiştir ve yine % 100 başarı oranı sağlamıştır.

IOSA belgesinin geçerli kalması için iki senede bir yenilenmesi gereklidir ve Qatar Airways şu anda dördüncü denetlemesinden geçmektedir. Bununla 2011 yılına kadar havayolu şirketinin operasyonel güvenliği onaylanacaktır.