AirHelp, dünyanın her yanından yolculara en yüksek kalite ve hizmeti, zamanında performansı ve müşteri talebi sürecini sağlayan uluslararası havayolu şirketlerinin global bir listesini yayımladı.

Uluslararası havayolu şirketlerini kafa kafaya karşılaştıran bağımsız havayolu müşteri hakları kuruluşu AirHelp'in yürüttüğü global çalışmada, Qatar Airways birden fazla alanda zirvede bulunuyor. Qatar Airways skytraxresearch.com’dan yüzlerce ölçüye dayalı, havada ve yerdeki performansını ölçen kalite ve hizmet kategorisinde; havayolu şirketinin uçuşlarının zamanında başlama ve bitme olasılığını hesaplayan üç aylık kalkış istatistiklerini kullanarak havayolu şirketinin dakikliğini analiz eden zamanında performansta 8,4 puan, havayolu şirketlerinin tazminat taleplerini ne kadar verimli ve adil bir şekilde çözdüğüyle ilgilenen talep işlemede 7,6 puanla, 10 üzerinden 10 aldı.

 

Qatar Airways Müşteri Deneyimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Mr. Rossen Dimitrov ise,  “50 global havayolu şirketinin katıldığı bu araştırmada birinci olmak Qatar Airways için büyük bir onur. Birinci oluşumuz, Qatar Airways’in yolcularının uçaktaki ürünler ve Kabin Ekibimizin uçuş sırasındaki hizmetinden, salonlarımızın niteliği ve uçuşlarımızın verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan mükemmel yer hizmetleri personelimize kadar uçtan uca deneyiminin bir yansıması. Tüm Qatar Airways personelinin çabalarının ve kendini adamışlıklarının bir kanıtı olan bu mükafatı aldığımız için son derece gururluyuz.” dedi.

Qatar Airways 2015 - 2016 mali yılı boyunca %90,5 zamanında kalkış ve aynı dönemde %99 tamamlama faktörüyle çalışan dünyanın en güvenilir havayolu şirketlerinden biridir. Yolcular, tüm diğer bölgesel aktarma merkezlerinden daha iyi olan Hamad Uluslararası Havalimanı’nda yalnızca 30 dakikalık asgari bağlantı süresiyle güvenilir operasyondan yararlanmaktadır. 2015 - 2016 döneminde bagaj elleçleme performansı, gelen 19 milyon bagajdan %99,4’ünün varış yerine ulaşmasıyla sınıfının en iyisi oldu.

AirHelp İcra Kurulu Başkanı Mr. Henrik Zillmer ise, "Qatar Airways şüphesiz gökyüzündeki en iyi havayolu ürünlerinden biridir. Bu övgüye değer kalite düzeyi ve uçuş hizmeti, şirketi endüstrideki diğerlerinden ayırıyor ve havayolu şirketini bu çeyreğin AirHelp Puanları’nın zirvesine taşıyor.” dedi.

Qatar Airways aynı zamanda uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından verilen prestijli 2016 Dünya Havayolu Ödülleri’nde Dünyanın En İyi Birinci Sınıf; En İyi Birinci Sınıf Salonu ve Orta Doğu’daki En İyi Havayolu Şirketi Hizmeti ödüllerini de aldı. Qatar Airways, aynı ödüllerde 2011, 2012 ve 2015 yıllarında Yılın Havayolu Şirketi de seçildi.

Qatar Airways Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya - Pasifik, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da 150’den fazla iş ve tatil merkezine 190 uçaktan oluşan filosuyla uçmaktadır. Bu sene Qatar Airways Doha’da bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki aktarma merkezinden 10 yeni rotaya daha uçmaya başladı. Doha üzerinden hafta içinde birkaç uçuş yapılan yeni noktalar Los Angeles (ABD), Ras Al Khaimah (BAE), Sydney (Avustralya), Boston (ABD), Birmingham (BK), Adelaide (Avustralya), Erivan (Ermenistan) ve Atlanta (ABD), Marakeş (Fas) ve Pisa’dır (İtalya). Havayolu şirketi Eylül ayından itibaren Windhoek (Namibya), Helsinki (Finlandiya), Üsküp (Makedonya), Krabi (Tayland) ve Seyşeller dahil yeni noktaları rotasına eklemeye devam edecek.