Rize Kent Konseyi Rize-Artvin Havalimanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu, Rize'de havaalanı tartışmalarının 40 senelik bir mesele olduğunu, 2011 senesinde T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın talimatı istikametinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile etraflı bir rapor hazırlandığını ifade etti Deniz üzerine dolgu yapılarak kurulması planlanan Rize-Artvin Havalimanı 'nın fizibilite çalışması tamamlandı.
Raporda, Rize'nin coğrafi konumu itibarıyla Kafkasya, İran, Orta Asya ve Asya ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki geçiş güzergahlarından birinde bulunmasının ulaşım sektöründeki önemini ortaya koyduğunu vurgulayan Topçu, Ovit Tüneli'nin tamamlanması ve Doğu Karadeniz Lojistik Merkezi'nin yapılması ile havaalanın çok fazla daha çok büyük gereksinim olacağının ortaya çıktığını belirtti .
Trabzon Havalimanı 'nı senede yaklaşık olarak 2 milyon 470 bin yolcunun kullandığını, sadece Türk Hava Yollarının verilerine göre yaklaşık olarak 850-900 bin yolcunun Rize ve Artvin'den geldiğinin ortaya çıkarıldığını dile getiren Topçu, Rize ve Artvin'in tek ulaşım imkanının Karadeniz sahil yolu olduğunu ve havaalanı ihtiyacının rakamlarla ortaya konulduğunu vurguladı. Topçu, açıldığında Rize-Artvin Havalanı'nın senelik yolcu kapasitesinin başlangıçta 600-900 bin arasında değişeceği, senelik uçak trafiğinin ise 6-9 bin uçak arasında olacağının hesaplandığını belirtti .
İyidere-Fındıklı arası sahil kesimi incelendi
Rize-Artvin Havalimanı için alakalı bakanlığın, İyidere'den Fındıklı ilçesine kadar deniz dolgusu ile havaalanı yapılabilecek alanlarda tetkik yaptığını ve hazırlanan raporunun T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'a ulaştırıldığını ifade eden Topçu, şunları belirtti :"Bölgede deniz dolgusu yapılabilecek dört yerde tetkik yapıldı. İncelemeler sonucunda dağların yüksekliği, yaşam yoğunluğu ve denizde dolgu yapılacak olan alanlar değerlendirildi. Rize-Artvin Havalimanı fizibilite çalışması sonucunda uluslararası kriteri sağlayan yer olarak Gündoğdu Balıkçılar mevkisi ile Çayeli tünel çıkışından Pazar Kız Kulesine kadar olan bölge tespit edildi. Çalışma çerçevesinde bakanlık ÇED raporu için ihaleye çıktı" diye açıkladı .
Havaalanları arasında 12. sırada olacak olan
Türkiye'de 71 ilde havaalanı olması için hükumetin faaliyet programı bulunduğunu vurgulayan Topçu, şu şekilde devam etti:
"Rize ve Artvin olarak havaalanı olmayan iller arasında olmak istemiyoruz. Bölge için yapılacak olan havaalanı çok fazla etraflı ve mühim bir değer olacak. Başbakanımız bölgeye hak ettiği değeri veriyor. Rize'de yapılacak olan havaalanı yolcu potansiyeli bakımından verilere göre Türkiye'deki 52 havaalanı arasında 12. sıraya yerleşiyor, Konya ve Samsun'u yakalıyor, Malatya'yı geçiyor. Nüfus yoğunluğu bakımından iki katı yoğun olan illeri geride bırakıyor. Bu rakamlar turizm verileri olmadan ortaya konan rakamlar. Uluslararası ölçüleri sağlayan ölçülerde yapıldığı takdirde Karadeniz'de tek olacak. Bu veriler ele alındığında kapasitesi ve yeri bunlar hesap edilerek belirlenmeli. Fizibilite çalışmalarında Gündoğdu-Çayeli ve Çayeli-Pazar arasında belirlenen iki yer de uygundur. Başbakanımız hangisine karar verirse versin Rize ve Artvin'in hayrınadır."
"Turizme çok büyük katkı sağlayacak"
Bölgenin tek kalkınma şansının turizm olduğunu dile getiren Topçu, şu şekilde devam etti:
"Rize'de sanayinin olma şansı yok. Hava, kara, deniz taşımacılığı olmadığı takdirde ilerleme şansınız yok. Dünyada bir cennet varsa bu kesinlikle Rize'dir. 'Dünyada' diye başlayan birden fazla özellik bu kısımda var. Artvin de aynı şekilde atılımı ve açılımı bekleyen çok fazla bakir bir bölge. Havalimanı temeli atıldığında turizm sektöründe çok fazla ciddi yatırımlar da bölgeye gelecektir. Havalimanı yapıldığı vakit 850-900 bin tespit te bulunduğumuz yolcu sayısı 2023 yılını bulmadan yaklaşık olarak 3-4 milyona ulaşacaktır. Planlanması yapılırken bunlar gözetilerek yapılmalıdır."
Rize'de hava yolu acentesi mevcut bulunan Ahmet Ali Oral ise kentte havaalanının olmazsa olmazlardan biri olduğunu ortaya koyarak , "Yapılacak havaalanı Rize için bir milat olacak. Rize'de Karadeniz Sahil Yolu yapılmadan önce ulaşımda sorunlar vardı. Karadeniz Sahil Yolu'nun yapılması ile havaalanı gündeme geldi. İnanıyorum ki havaalanı Rize'ye turizm açısından çok büyük katkı sağlayacak" diye belirtti .