YUSUF ZENGİN

TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, İngiltere’deki dünyanın en büyük havacılık üniversitesi Cranfield’de konferans verdi.

TAV CEO’su Sani Şener, Cranfield Üniversitesi’ndeki konferansı ve bu üniversitedeki gezi ve incelemelerini sosyal medya hesabından paylaştı. Üniversite’de Türk öğretim görevlisi ile doktora öğrencilerini görmekten çok mutlu olduğuna dikkat çeken Şener, Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük katkı sağlayan konferansta, Türkiye’deki havalimanı işletmeciliğini anlattığını kaydetti.

İşte Sani Şener’in o paylaşımı:

Cranfield University Rektörü Prof. Sir Peter Gregson, Prof. Helen Atkinson, Dr. Hamdi Chouk, Prof. Dr.Graham Braithwaite. Dünyanın en büyük Havacılık Üniversitesi’nde Aircraft, Airport, Airline, Airspace departmanlarında yapılan araştırmaları inceledim. Elektrikli uçak motorları, Digital Hava Trafik Kontrol merkezi,Uçuş Güvenliği, Kaza kırım araştırmaları ve uzay mühendisliği. Sektörün nerelere geleceğini çok iyi anladım. Geleceği gördüm. Doktora ve Master öğrencilerine Havalimanı Planlama ve İşletmeciliği konusunda bir konferans verdim. Öğrenciler arasında 4 Türk doktora öğrencisi 1 de öğretim görevlisini görmekten de çok mutlu oldum. En üst düzey de ağırladılar. Bende ülkemizdeki havalimanı işletmeciliğini anlattım. Ülke tanıtımı açısından çok iyi oldu.

CRANFIELD ÜNİVERSİTESİ

Dünyada kendi havalimanına sahip olup işleten birkaç üniversiteden biri olan Cranfield Universitesi’nde havacılık, uçuş güvenliği, uzay bilimleri gibi alanlarda sunulan eğitimler öne çıkmaktadır. Dünyada sadece 3 tane bulunan FIA onaylı Formula 1 kaza test merkezlerinden bir tanesini bünyesinde bulunduran üniversitede, 35 Milyon £ değerinde Aerospace Integration Research Centre da yer almaktadır.

İş dünyası ve endüstri bağlantıları çok güçlü olan bu okulun Airbus, Jaguar Land Rover, Rolls-Royce, Unilever, EasyJet, Coca-Cola, Uk Civil Avation Authorty gibi yerlerle onemli bağlantıları bulunmaktadır. İngiltere Savunma Bakanlığı ile yürüttüğü projelerile tanınan Cranfield Üniversitesi Teknoloji Parkı 50’den fazla şirkete ev sahipliği yapmaktadır. 4430 öğrencisinin 2215 tanesi, 110 farklı ülkeden gelmekte olan okul, öğrencilerine uluslararası bir kampüs ortamı sunmaktadır.

Savunma ve Güvenlik, Enerji, Tarım, Su, Ulaşım gibi alanlarda sunduğu master ve doktora programlarını yanı sıra Cranfield School of Management ile İşletme eğitimi ve araştırmaları konusunda 50 yıllık bir deneyime sahiptir. Cranfield School of Management, tüm dünyadaki İşletme okullarını ve programlarını belli kriterlere göre akredite eden 3 grup tarafından onay alan sayılı okullardandır: AACSB International (the Association to Advance Collegiate Schools of Business), EQUIS (European Quality Improvement System) and AMBA (the Association of MBAs). Forbes - En iyi 10 uluslararası işletme okulları arasında yer alan okul, 2017 Economist sıralamalarında MSc Management bölümü ile en iyi UK üniversitesi olmaya hak kazanmıştır.