Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile TÜBİTAK iş birliği çerçevesinde geliştirilen 'Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü (AtcTRsim)'in ilk müşterisi Nişantaşı Üniversitesi oldu.

Simülatör, DHMİ & TÜBİTAK & HAVELSAN arasında Eylül 2018’de “atcTRsim Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi”nin imzalanmasından kısa süre sonra Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alındı. Böylece bu alandaki ilk milli ürünün yurt içi satışı gerçekleşti. Yurt dışı satış için Katar, Kuveyt ve ilgilenen diğer ülkeler ile görüşmeler devam ediyor. 2014 yılında tamamlanıp, 2017’de Esenboğa Havalimanı Havacılık Akademisine, 2018 yılında da İstanbul Atatürk Havalimanı Teknik Blok’ta kurulan atcTRsim Simülatörü, Hava Trafik Kontrolörlerinin temel ve ileri düzey eğitimlerinde kullanılıyor.

Simülatörün tanıtımının sağlanması amacıyla yurt dışı ve yurt içi fuarlara sergileyici sıfatıyla katılım sağlandı. Ayrıca potansiyel müşterilere ziyaretler gerçekleştirilerek sistemin sektörde tanınması için yoğun çaba gösterildi.

LİSANS BEDELİ ÖDENECEK

Bu süreçler sonrasında HAVELSAN A.Ş. simülatörün satış-pazarlama ile kurulum/kurulum sonrası destek hizmetlerine talip oldu. Bu daha etkin bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla 2018 Eylül ayında DHMİ-TÜBİTAK-HAVELSAN tarafından Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme sonrası daha da hız kazanan tanıtım faaliyetleri sonucunda İstanbul Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alınan sistem için üniversitece DHMİ'ye Lisans bedeli ödenecek.

Ayrıca atcTRsim simülatörünün yaygınlaşması ile oluşacak referans göstergeleri sayesinde yurtdışına satış işlemleri de hız kazanacak. Benzer modellerin tamamlanan veya geliştirilmesi devam eden diğer Ar-Ge ürünleri için de gerçekleştirilmesi planlanıyor.