Singapur Havayolları, 1 Aralık 2019 tarihinde İstanbul seferleri için önemli bir adım attı. 1999’dan bu yana kullandığı Boeing 777 yolcu uçaklarını yeni nesil Airbus A350’lerle değiştirdi. Avrupa Müdürü Sek Eng Lee, sosyal medyada ‘Turkishplanespotter’ adıyla yayın yapan Kaan Bozkurt’un sorularını yanıtladı.

İstanbul’a 1-2 yıl önce 2 şehirden sadece 3 uzak doğulu havayolu uçuyordu. Bugün ise 5 şehirden 5 havayolu. Mart 2019’da All Nippon ve Endonezyalı Garuda da yolda. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? İstanbul pazarında sizi zorlar mı, daha fazla fiyat indirmenize sebep olur mu? Karlılığı nasıl etkiler?

Biz daha rekabetçi ürünler sunuyoruz ve sunacağız, bugün ki A350’nin seferlere başlaması gibi ve sunduğumuz ürünlerin kalitesiyle iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum. Bir diğer nokta ise Singapur’un harika bir hub olması. Bize bağlı diğer havayolları ile beraber (SilkAir ve Scoot), Singapur’dan Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Doğu Asya’da 50’den fazla noktaya sefer gerçekleştiriyoruz. Gerek sunduğumuz ürün gerekse uçuş noktalarımız ile İstanbul’da iyi bir konumda olacağımıza inanıyorum.

Avrupa’da en son uçak tipi değişikliği İstanbul’da yapıldı. Çok uzun bir süre 777-200ER ile seferler gerçekleştirildi. Bunun sebebi nedir?

Bizim tam 67 adet Airbus A350-900 siparişimiz var. Toplamda 35 tanesini (gerçekte 44) teslim aldık. Filomuzu ve uçuş ağımızı yenileme programımızın tam ortasındayız, o yüzden geç kalındığını düşünmüyorum. Açıkça söylemek istiyorum ki Türkiye pazarı bizim için çok önemli ve umuyorum ki bu yeni uçak (A350) ile misafirlerimize daha iyi bir hizmet sunacağız.

Bu sorunun temeli iddalara dayalıdır ve merak ettiğim için soruyorum. 2016 yılında Türkiye çok kötü bir yıl geçirdi, gerek darbe girişimi gerekse terör saldırıları nedeniyle ekonomi ve turizm baya sarsıldı. O sene İstanbul’dan Singapur markasını çekip düşük bütçeli havayolunuz olan Atina ve Berlin’e olduğu gibi Scoot’u uçurmayı düşündünüz mü?

Her şeyi düzgün bir perspektife koymak için söylüyorum, biz bir hattı işlettiğimizde özellikle uzun hat uçuşlarında orada kalıcı olmaya çalışırız. Bu iddalar doğru değil, İstanbul’dan Singapur markasını çekmeyi düşünmedik. O dönem sadede frekansta azalmaya gittik. Şu an için de böyle bir düşüncemiz yok.

Diğer Avrupa şehirlerine kıyasla İstanbul hattı sizin için ne kadar karlı ve durumu nedir?

Açıkçası herhangi bir karşılaştırma yapmıyoruz. Bu konuda şunu söylemek isterim ki doluluk oranları önemli bir rol oynuyor. Singapur Havayolları Avrupa uçuşlarında rekor doluluklara ulaşmış durumda. Genel anlamda Avrupa pazarı çok iyi gidiyor ve bilet satışları şu an çok iyi seviyede.

İstanbul’da gelecekte hedefleriniz nelerdir? Daha büyük olan B777-300ER görme şansımız var mıdır? Eskiden haber sayfalarında birgün A380’nin geleceği yazıyordu ve kaynakları Singapur’da çalışan yetkililerdi. Ben A380 olayını gerçekçi bulmuyorum. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yakın gelecekte İstanbul hattında Airbus A380-800 veya Boeing 777-300ER kullanmayı düşünmüyoruz. Şu anlık kapasite konusunda ilk hedefimiz haftada 4-5 kez gerçekleştirilen seferleri haftanın her gününe yaymaktır. Önceliğimiz budur. Uçak tipini değiştirme planımız yok.

Kaynak: www.kokpit.aero - ÖZEL