İşin içyüzü…

Ali KIDIK,Bi hakkı teslim ediyorum. Selçuk Bayraktar bugüne kadar havacılık anlamında yapılan şovların en büyüğünü, en güzelini, en ses getirenini ve en çok ilgi görenini yapmıştır. Bu açıdan kendisini aşık olduğum havacılık sektörü adına tebrik ediyorum ve alkışlıyorum. Ama işin içyüzünü yazmayacağım anlamını da kimse beklemesin.

Evet, genç kuşaklar için muhteşem idi Teknofest. Evet, gençlerin teknolojiyi tanımaları, sevmeleri açısından muhteşem idi Teknofest.

Ülke reklamı açısından düşünürsek iyi idi Teknofest.

Selçuk Bayraktar’ın teknolojik yatırımları da bu ülke açısından bir şans. Bunlara söylenecek söz yok, sadece alkış var, övgü var.

Teknofest bitene kadar şimdi yazacak olduklarımı yazmadım. Ama şimdi yazmamda bir sıkıntı yok. Çünkü eşitliği savunduğumuz noktada diğerlerine yapılan muameleye karşı benzeri fuar yapanları mukayese etmenin ülkemiz açısından önemini bilmekte fayda var.

Mesela Eurasia Airshow yine aynı pozitif ayrımcılıklarla yapıldı ve devletin tüm imkanları seferber edildi. Ama İstanbul Airshow için devletin hiçbir imkanı sunulmadı ve engellenmek için de her türlü zorluk çıkartıldı.

Neden bunları yazdım?

Bilgi sağlam yerden ve net olduğuna eminim.

Teknofest için devletin her türlü desteği verildi.

Neler mi?

Teknofest için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bir (1) lira kira bedeli almadı. Teknofest organizatörü T3 Vakfı olduğu için midir bilinmez ama sadece kira ile sınırlı kalınmadı. Tabi ülkemizde yapılan organizasyonun güzelliği konuşuldu.

Biz olumsuzluklarını da yazmak zorundayız.

Kiranın yanında, elektrik, su, temizlik, otopark gibi hizmetler de DHMİ’den bedava alındı. Yani fuarın ana sponsoru Devlet Hava Meydanları İşletmesi olduğu anlaşılıyor.

Bu da yetmiyor, Teknofest’e gelen tüm uçakların sigortası da DHMİ tarafından sağlandı. Bunun yanında fuara katılan tüm ziyaretçilerin sigortaları da DHMİ tarafından teminat altına alındı.

Fuarın güvenliği de DHMİ tarafından temin edildi.

Bu sözleşmeye de Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt imza attı ve DHMİ’ye emir şeklinde gönderildi.

Şunu düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. DHMİ’de görevden alınmaların sebebi Teknofest miydi? DHMİ yöneticileri bu talebe karşı çıktıkları için mi görevden alındılar.

Muamma. Kimse bilmiyor. Ama yazdıklarımın doğruluğunun net olduğunu biliyorum. Kiralama ve tüm giderler DHMİ tarafından karşılandı.

Peki, ülkemiz adına güzel olduğunu düşündüğümüz bu fuarın bir benzeri yapılırsa DHMİ aynı imkanları sağlayacak mı?

Sağlasınlar ben tüm tarafsızlığım ile alkış tutacağım. Yok ama Teknofest’e var başkasına yok denilirse buradaki pozitif ayrımcılığı da eleştireceğim.

Ama hakkını da teslim edeceğim. Teknofest mükemmel oldu.