Grevin ilk günden başarısız olduğunu, uçuşların devam ettiğini ilan eden THY Yönetimi dün olağanüstü toplanmak durumunda kaldı. Yaklaşık 4 saati aşkın bir süre devam eden yönetim kurulu toplantısında bazı kararlar alındığı ve toplantıya yarın devam edilmek üzere ara verildiği öğrenildi.
Genel müdürlük binasında içeride yönetim kurulu toplantısı sürerken dışarıda ise grevdeki havayolu emekçilerinin protestosu vardı. Alkışlar, sloganlar ile seslerinin THY işverenine duyurmaya çalışan havayolu emekçileri, sık sık "Ölmek var, dönmek yok", “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları attı.
Ayçin: “Bize sadaka vermiyorsun”
Grev alanında önemli açıklamalarda bulunan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY’nin çalışanların elde ettikleri hakları bir bir elinden alındığını belirtti. THY işverenine seslenen Ayçin, “Bize sadaka vermiyorsun. Çalışanlar bu hakları, verdikleri emekle, alın teriyle kazandı” dedi. Ayçin, THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanında işçilere hitaben yaptığı konuşmada, 2 bin 400 THY işçisinin fiili olarak greve katıldığını, greve katılımların önümüzdeki günlerde de devam edeceğini vurguladı. Ayçin ayrıca, THY'nin Stutgart seferinin iptal edildiğini, Antalya seferinin de 7 gündür uçuşta olan personelle yapıldığını sözlerine ekledi.
TALPA, THY Yönetimi ile işbirliği yaptı
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nin (TALPA) THY Yönetimi ile işbirliği yaptığını ifade eden Ayçin, TALPA tarafından alınan greve katılmama kararını sert bir dille eleştirdi. TALPA’nın 305’in işe geri dönüş talebinden vazgeçilmesi gerektiğini kendilerine söylediğini belirten Ayçin, “Gürcan Mantı’ya şunu sordum. -Peki, 305’in tamamı kokpitten olsaydı aynı şeyi söyleyecek miydin?- dedim. -O zaman durum başka- dedi. Böyle bir şey olabilir mi? Yani 305 kokpitten olsaydı greve katılacaktı. Ama kabinden, teknikten olunca katılmayacakmış. Katılma! Katılma! Katılma! Ayıptır ayıp. Adam gibi durmanın, dik durmanın bedeli vardır. Adam gibi duracaksın. Gerekirse de adam gibi bedelini ödeyeceksin” şeklinde konuştu.
"Ölmek var, dönmek yok"
THY yönetimi ve TALPA'nın 305 işçinin işe geri dönüş talebinden sendikanın vazgeçmesi isteğini asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan Ayçin’in sözlerine havayolu emekçilerinden "Ölmek var, dönmek yok" sloganıyla tam destek geldi.
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil’in SKY Life Dergisi’nde sürekli THY’nin bir aile olduğunu ifade ettiğini ancak aile babası gibi davranmadığını söyleyen Atilay Ayçin, “Hani biz bir aileydik? Sen ne biçim babasın? Sen ne biçim annesin ki ailenin üyelerinin karşısına 5 bin 500 polisi dikiyorsun? Hangi anne-baba çocuğunun karşısına polis diker?” ifadelerini kullandı.
“Kırmızı ruju bırak, TİS'e bak”
THY Yönetimi’ne “Kırmızı rujla uğraşmayı bırakın. Toplu iş sözleşmesine bakın” diye seslenen Ayçin, Hava-İş’in toplu iş sözleşmesiyle ilgili son tekliflerini açıkladı. 22. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki haklara ek olarak birinci 6 aya yüzde 5, ikinci 6 aya yüzde 4, üçüncü 6 aya yüzde 4, dördüncü 6 aya yüzde 3 ama geriye dönük enflasyon korumalı teklif sunduklarını belirten Ayçin, 305 sözleşmenin önünde engel değil, sözleşme de 305 için engel değil. Amacını sözleşmeyi masada bitirmekse, buradan elimi bir kez daha uzatıyorum. Yüreği olan sıksın diyorum. Ama bunu da yapmazlarsa sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.