Türk Hava Yolları kabin ekibi yapılanmasında değişiklik kararı aldı. Karar sonrası Boeing 777-300ER tipi uçaklarla gerçekleştirilen uçuşlarda daha az kabin memuru görev yapacak.

Türk Hava Yolları'nın B777-300ER tipi uçaklarla gerçekleştirği seferlerde 14 kabin memuru görev alıyordu. Şirket yönetimi tarafından alınana kararla bu sayı 13'e düşürüldü. 14 kişilik ekipte 6 kabin memuru ekonomi sınıfına hizmet verirken bu sayı 5'e indirildi. Böylece ekonomi sınıfına hizmet veren kabin memurlarının iş yükü yüzde 15 artmış oldu.

THY'nin bu kararı sadece B777'lerle gerçekleştirilen uçaklar için aldığı A330 ve B787 tipi uçaklardaki sayının aynen korunduğu öğrenildi.

50 YOLCUYA 1 KABİN MEMURU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen Kabin Personeli Eğitimi ve Standardizasyonu kurallarını belirleyenSHT-61-40'a göre uçuşlarda her 50 yolcuya en az 1 kabin memuru görevlendirilmesi gerekiyor.

SHGM bazı durumlarda kabin memuru sayısının düşürülmesine izin veriyor. Bunlar:

"Uçuşun bitiminin sonunda otoriteye bir rapor sunulması"

"Operasyon el kitabında belirtilen prosedürlere göre yolcu sayısının azaltılması"

KABİN MEMURLARI EĞİTİM İÇİN YERE İNDİRİLDİ

Öte yandan Türk Hava Yolları, geçtiğimiz günlerde "Kabinde Uzmanlaşma Eğitim Programı" düzenleyeceğini duyurmuştu. Bu programın kabin ekiplerine yapılan ödemelerden tasarruf etmek amacıyla gerçekleştirileceği iddia edilirken, şimdilik ilk etapta 500 önümüzdeki ay da 300 kabin memuru olmak üzere toplam 800 kabin memurunu yere indirerek eğitime alacak.