Hava-İş Sendikası grevin ilk gününden itibaren grev kırıcılığı yapıldığı yönünde açıklamalar yapıyor. Sendika, THY işvereninin grev kırıcılığı yapmak için hem kendi çalışanlarına baskı yaptığını hem de SunExpress çalışanlarının THY uçuşlarında görevlendirildiğini dile getiriyordu.
İstanbul, İzmir ve Antalya’da müdürlükleri olan SunExpress, grev öncesinde THY işvereni ile yaptığı anlaşma gereği elemanlarını THY uçaklarının uçuşlarında görevlendiriyor.
“Bunda ne var şirketleri anlaşma yapmış görevlendirir tabii” diyebilirsiniz ama SunExpress’te çalışan bir kabin memurunun anlattıkları hem THY’deki çalışma koşullarının ağırlığını hem de grev kırıcılığının nasıl gerçekleştiğini gözler önüne seriyor.
İş güvenliği nedeniyle isminin yayınlanmasını istemeyen bir SunExpress çalışanı, “Bir aylık eğitimin ardından kırmızı kuyruklu (THY uçağı) uçaklarda görevlendirildik. Şirketimiz daha önce Anadolu Jet ile bir anlaşma yapmıştı. Ayda 17 ila 20 seferden bir ikisini Anadolu Jet’le yapıyorduk. Yeni anlaşmanın ardından THY’de de çalışmaya başladık. Ayda bir iki defa SunExpress ile uçuyoruz artık” diyor.
İSTANBUL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILACAKTI
THY ile yapılan anlaşma öncesinde SunExpress’in İstanbul Müdürlüğünün kapatılması yönünde karar alındığını, personele “İsterseniz başka müdürlüğe geçebilirsiniz ya da işten atılacaksınız” dendiğini aktaran SunExpress çalışanı, anlaşmanın ardından kapatma kararının rafa kaldırıldığını ve yüzlerce eleman alınmaya başlandığını kaydetti. İstanbul’da işe alınanların hemen hepsinin hiç SunExpress’te uçuş yapmadığını hep THY uçaklarında uçtuğunu dile getiren SunExpress çalışanı, bu anlaşma bittiği zaman yüzlerce insanın işten atılacağını dile getirdi. Daha önce kendi şirketlerinin üniformalarıyla uçtuklarını ancak son bir haftadır THY üniforması giymeye başladıklarını aktaran SunExpress çalışanı, “Şimdi THY üniforması giyiyoruz. THY uçağında SunExpress personeli olarak çalışıyoruz ama yolcuların hiçbiri bunu bilmiyor. Çünkü üzerimizdeki üniforma THY’nin. Sadece SunExpress çalışanları biliyor bu durumu” diye konuştu.
SUNEXPRESS PERSONELİ MEMNUN DEĞİL
THY uçaklarında çalışmaktan memnun olmadıklarını aktaran SunExpress çalışanı, “Normalde SunExpress’te sattığımız her üründen prim alırdık. Mesela uçuşta satılanların yüzde 8’i çalışanlara prim olarak dağıtılırdı. Bir yurtdışı uçuşundan 40 ila 50 Avro prim alırdık. Ama artık bunu alamıyoruz. THY’de uçtuğumuz her uçuş karşılığından fazladan 3 Avro alıyoruz. Bu da devede kulak kalıyor. THY çalışanları 6 bin civarında alıyor ama onların işini yapıyor olmamıza rağmen biz 3 Avro’luk artırımla birlikte 2 bin 700 TL alıyoruz Ayrıca bizleri grev kırıcı ilan ettiler. Bunu bakışlarından okuyabiliyoruz. Bu da bizi çok rahatsız ediyor” dedi.
THY’DE KOŞULLAR DAHA AĞIR
SunExpress’teki çalışma koşulları ile THY’deki koşulların aynı olmadığının da bilgisini veren SunExpress çalışanı bu farklılığı şöyle açıklıyor; “Mesela bizdeki iç hat uçuşu ile THY’deki iç hat uçuşunu örnek alalım. Bizde yüklenecek olan ürünler sabittir. Çikolata, simit, kola, bira yüklenir. Bunların sayımını alırız. Sonra servis ederiz. Satın almak isteyen olursa satar parasını alırız. Sonra bir kez çöpü toplarız. Bir uçuşta en fazla 40-50 yolcu ürün alır. Ama THY’de farklı. THY’de her yolcuya yemek yüklenir, içecek yüklenir. Bunlar dağıtılır. Birinci sınıf yolcular vardır. Onların yemeği içeceği farklıdır. THY’de porselen fincanına kadar her şey yüklenir. Yolcu Türk kahvesi isterse bunu yapıp götürürsünüz. Kişiye özel servis vardır.
SunExpress’te biri kahve isterse 5 lira verir bir kutu kahve gelir. THY’de çöpleri toplamak bile 20 dakika sürer. Yemeğin ardından bir de çay, kahve dağıtılır.”
SunExpress çalışanı, THY ile yapılan anlaşmadan şirketlerinin para kazandığını ama kendilerinin de çok yorulduklarını dile getirdi.