YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava İş Sendikası arasında yürütülen 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) süresi konusunda kriz çıktı. THY, TİS’in üç yıl süreli olmasını isterken Hava İş ise bu sürenin iki yıl olması konusunda diretiyor.

THY ile Hava İş Sendikası arasında yürütülen 26. Dönem TİS görüşmeleri bir süre önce resmen başlamıştı. THY’ye, 26. Dönem TİS taslağını sunan Hava İş, toplu iş sözleşmesinin geçerlilik süresinin eskiden olduğu gibi iki yıla inmesi konusunda niyetini ortaya koydu. THY yönetiminin ise halen yürürlükte olan sözleşmede olduğu gibi bu dönem gerçekleşecek TİS süresinin de üç yıl olması konusunda ısrarcı olduğu öğrenildi.

NE KADAR ZAM İSTENİYOR?

Hava İş Sendikası, 2018 yılı enflasyon rakamı olan yüzde 20,30’a ilk yılın altı aylık dönemi için enflasyon oranı + yüzde 6, ikinci altı ay için enflasyon oranı+yüzde 5, ikinci yılın altışar aylık iki dönemi için de enflasyon+yüzde 4 zam talebinde bulundu.

HAVA İŞ’E DÖNÜŞLER BAŞLADI

THY ile yetkili sendika Hava İş arasında TİS görüşmeleri sürerken, üyelerde de son dönemde ciddi bir hareketlilik yaşanmaya başladı. THY’nin1 Ocak itibariyle yetkili sendikaya üye olmayan çalışanlardan dayanışma aidatı kesilmesini durdurduğunu açıklamasından sonra hak kaybı yaşama korkusu yaşayan yüzlerce çalışan Hava İş Sendikası’na geri döndü.

THY kokpit üyelerinin başını çektiği alternatif sendika oluşumu Hava Sen’e üye olan THY çalışanlarını yakından ilgilendiren gelişme sonrası, Hava İş Sendikası’na geri dönüşlerde ciddi artış oldu.

Hava Sen’in, THY’nin dayanışma aidatı hamlesinden sonra yaptığı açıklama da üyeleri ikna etmeye yetmeyince, hak kaybı yaşamak istemeyen bine yakın THY çalışanı Hava İş’e geri dönme kararı aldı.