YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Francisco’ya giden TK079 sefer sayılı uçağındaki yolcu düşürdüğü telefonunu almaya çalışırken ekranını kıran kabin memurunu anlattı.

uçakta telefon vb. Koltuk altına düştüğünde kabin memurlarına bildiriniz notunu dikkate alarak koltuk altına düşen telefonunu kabin memurundan almasını rica eden yolcu, kabin memurunun koltuğu dik konuma getirmesinin ardından mekanizmaya sıkışan telefonunun ekranının kırıldığını fark etti. Rapor tutulmasını isteyen yolcu başına gelenleri böyle anlattı.

“23 Mart TK079 uçuş sayılı İstanbul-San Francisco uçağında 3a numaralı koltukta seyahat ettim. Seyahat sırasında hostes hanımefendi koltuğu yatay konuma getirerek yatak yapmak üzere hazırladı. Bu sırada sol kısımda koltuk üzerinde bulunan telefonum koltuk altına düşmüş. Fark ettiğimde T*** hanımı çağırarak telefonumu alması için ricada bulundum. Nereye düşebileceğini tahmin ettiğini ve çıkaracağını söyledi ki uçakta telefon vb. Koltuk altına düştüğünde kabin memurlarına bildiriniz notu da mevcut. Koltuğu dikey konuma getirdi ve bu esnada telefon mekanizmaya sıkışarak kırılmış olarak çıkarıldı. Tutanak rapor tutulmasını istedim ancak öyle bir uygulama olmadığı belirtildi 10 günlük Amerika seyahatim telefonsuz olarak başladı ve maddi manevi büyük mağduriyet yaşadım. Tüm banka erişimlerim bilet vb. diğer bilgilerimin hiçbirine ulaşamadım. Telefon almak zorunda kaldım sim kartım yeni aldığım telefona uygun kesildiğinde bozuldu ve Türkiye hattıma erişim sağlayamadım. Ancak hatalarını telafi etmek için internet yüklü bir Amerika hattı verdiler. Yazdığım geri bildirime (2044452) aldığım cevap doğrudan müdahalemiz olmadığında tazminat ödeyemiyoruz. Doğrudan müdahaleden kasıt bir kabin görevlisinin elimden telefonu alarak kırıp geri vermesiyse evet öyle olmadı. Ama doğrudan koltuk altına düşürülüp alınırken kırılması şeklinde gerçekleşti. Başka bir ülkede bile hataları karşılığında çözüm yolları gerçekleştirilirken kendi ülkemde aldığım cevap ve insana verilen değer çok üzücü. Ben almayacağım halde telefon aldım, içinde bulunan tüm bilgileri kaybettim, sim kartımı bu sebeple kaybettim, maddi manevi bir çok zarar gördüm. Zararımın karşılanması talep ediyorum (manevi zararımı karşılamanız mümkün değil!) sanıyorum ki kendi çalışanının hatası sonucu mağdur olan bir müşterisinin telefon ücretini karşılamak THY gibi bir kurum için oldukça basittir.”