YUSUF ZENGİN

İstanbul Aşiyan Mezarlığı’ndaki dikkat çekici mezarda yatan Türk Hava Yolları (THY) kabin memuru (hostes) Rona Altınay, Türkiye havacılık tarihinin 4’üncü ve o döneme kadar en ölümlü uçak kazasında hayatını kaybetti.

3 Mart 1974’te gerçekleşen korkunç kazayı daha tüyler ürpertici hale getiren ise Rona Altınay’ın kazadan bir gece önce İzmir’deki uçak kazasında ölen hostes arkadaşı Serap Özgen’i rüyasında kendisini çağırırken görmesiydi.

Türk sivil havacılık tarihi, 3 Mart 1973'te şimdiye kadarki en ölümcül kazayı yaşadı. Olay 981 Sayılı THY Paris-Londra seferini yapan uçağının Orly Havalanı'ndan kalktıktan birkaç dakika sonra düşmesiyle meydana geldi. Kazada 12’si mürettabat 347 kişi öldü. Ölenlerden biri dünyalar güzeli Hostes Rona Altınay‘dı.

SABOTAJ İDDİASI BOŞ ÇIKTI

Kazanın duyulmasının ardından ilk günlerde her uçak kazasının ardından olduğu gibi sabotaj haberleri boy boy dönemin gazetelerinde yer aldı. O dönem Filistin Kurtuluş Örgütü’nün uçak kaçırma eylemleri revaçtaydı. Hatta THY uçağının düştüğü gün bir İngiliz uçağı kaçırılmıştı. Fakat FKÖ’nün Türkiye’ye ait bir uçağı düşürmesinin anlamsızlığı çabuk anlaşıldı. Bu iddiadan vazgeçilirken ısrarla sabotaj üzerinde durulup, 6 Mayıs 1972’de asılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun sabotaj yaptığına kadar varan absürt haberler basında boy gösterdi. Zamanla bunlardan vazgeçildi. Daha sonra da hayat hikayeleri ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan en dikkat çekici olanları kazayla ilgili ilk haberlerde basının adını bile doğru anlayıp, yazamadığı Rona Altınay‘la ilgili çıkanlardı.

RÜYASINDA GÖRDÜ!

“Hostes Rona, ‘Rüyamda, İzmir’de ölen Serap beni çağırıyor’ demişti” başlıklı haberlerde 7 yıllık hostes olan Rona hakkında hikaye dilinde şunlar aktarılıyordu:

“…Uçaklar Rona’nın ikinci evi olmuştu. Hosteslik artık onun için tutku olmaktan da öteydi. Tüm arkaşları onun hosteliği çok sevdiğini söylüyordu. Ve kader Rona Altınay’a 3 Mart 1974 pazar günü son uçuşunu hazırlamıştı. Ror her uçuşunda olduğu gibi güler yüzle çıkmıştı. Oysa çevresine belli etmediği bir durgunluk vardı içinde… Sıkılıyordu… Rona bu durgunluğun ve sıkının nedenini çok biliyordu. Ama o bir hostesti ve uçuş sırasında duygularını kimseye anlatmaması gerekliydi. Rona Altınay bir gece önce rüyasında İzmir’deki uçak kazasında ölen hostes arkadaşı Serap Özgen’i görmüştü. Serap Özgen, kendisini çağırıyordu. Rona ertesi sabah bu rüyayı hostes arkadaşı Emel Güler’e şöyle anlatmıştı:

‘Rüyamda Serap’ı gördüm. Bana burada sizlerden ayrı yalnızım. Yapayalnızım’ diyordu. Çok fena oldum.’ Emel Güler de şimdi kendisine bu rüyayı anlatan arkadaşı Rona Altınay’ı anımsayarak sürekli ağlıyor.

KAZANIN NEDENİ KARGO KAPISI

Tabi bir hafta geçtikten sonra uçak haberleri önce baş sayfadan görülmedi, sonra da unutulup gitti. Uçağın düşme nedeni inceleme ve soruşturmaların ardından ortaya çıktı. Uçağın kargo kapısı ile ilgili arza nedeniyle, tırmanış esnasında kapının açılması nedeniyle düştüğü anlaşıldı. O dönemde Amerikan uçuş güvenliği yetkililerinin DC-10 uçağının kargo kapağındaki sorunu tespit ederek yetkili birimlere bildirdiği, fakat uçak firması THY’ye ait DC-10 uçağının kargo kapağı yenilemediği ortaya çıktı.