YUSUF ZENGİN

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) ile Türk Hava Yolları (THY) arasında 3 Ocak 2019 tarihinden bu yana yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika, görüşmelerin sona erdiğini ve arabulucu sürecinin başladığını duyurdu.

 Hava İş’ten yapılan açıklamada, görüşmelere katılan THY kanadının kabul edilemeyecek yaklaşımlarda bulunduğunu ve THY ile genel görüşme talep edildiği belirtildi. Sendika ile THY, 80 konuda anlaşma sağlayamadı.

Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sendikamız ile THY arasında görüşmelerimiz arabulucu sürecine taşınmış ve resmi başvuru yapılmıştır. Ümit ediyoruz ki, yetkililer, üyelerimize kulak verecek ve mutabakat sağlanacaktır. Sizlerle tüm gelişmeler paylaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

İşte Hava İş’in açıklaması;

Değerli Üyelerimiz; Sendikamız Hava-İş ile THY arasında, 03/01/2019 tarihinde başlatılan "Toplu İş Sözleşmesi" görüşmelerinde, tek genel oturum gerçekleşmiş ve dahilinde kurulan komisyon görüşmelerinde, değişiklik talep edilen hiç bir madde üzerinde uzlaşmaya varılamamıştır.

Bilhassa komisyon görüşmelerinde, Ortaklık temsilcilerinin, Sendikamızın tekliflerine karşı, "Bu konuda yetkimiz yok, Ortaklık olarak bu maddelerin T.İ.S. metnine dahil edilmesini kabul etmiyoruz, yazmayalım biz uygularız" gibi beyanları ve özellikle sözleşmemizde 25 dönemden bu yana kazanılan bazı maddeler hakkında, "Bu maddeyi sözleşmeden çıkaralım" şeklindeki yaklaşımları, ASLA KABUL EDİLEMEZ VE EDİLMEYECEKTİR.

Anlaşıldığı üzere, komisyonda Ortaklıkça yetkili olduğunu düşündüğümüz temsilcilerin, niyetlerinin konularda uzlaşmak olmadığı, 60 günlük görüşme sürecini doldurmak üzere adeta havanda su dövüldüğü ve sadece süreci tıkama gayretleri aşikardır.

Sendikamızca iyi niyet çerçevesinde yürütülen süreçte, komisyonlardan netice alınamaması üzerine Sendika Yetkililerimiz komisyonlardan aynlmış ve Sendikamızca, Genel Görüşme talep edilmiştir. Ancak THY tarafından hiçbir geri dönüş olmamıştır. Bu durum, yukarıdaki düşüncelerimizi ispat niteliği taşımaktadır. Netice olarak, TİS görüşmelerinde 60 günlük süre dolmuş olup, arabulucu süreci başlamıştır. Uyuşmazlık tutanağı tutularak, tarafımızca yetkili makamlara gönderilmiştir. Bundan sonraki süreci ve gelişmeleri siz değerli üyelerimizle paylaşacağız.