Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve diğer özel uçak şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldı. Yılık faaliyet raporu okumak yerine sivil havacılığın sıkıntıları üzerinde durmak istediğini belirten TÖSHİD Genel Başkanı Şehabettin Bolukçu, "Bugün hükümetin de desteği ile hava sahamızdaki uçuş sayısı 112 binden 312 bine çıktı.
Bu yükün büyük bir kısmını Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı çekmektedir. Ancak iç hatlarda yaşanan bu gelişmenin dış hatlarda da yaşanması gerekiyor. Yani vatandaşımız bugün ülkenin her iline ucuz fiyata uçuyorsa bundan sonra Viyana, Paris, Londra, Frankfurt başta olmak üzere Avrupa kentlerine de gidebilmelidir. Bunun için kamusu-özeli ile şirketlerimizin değil halkımızın menfaatlerini göz önünde bulundurmak zorundayız" diye konuştu.
Türk sivil havacılığının halkı yurt dışına ucuz tarifelerle taşıyabilmesi için hükümetten büyük destek gördüklerini hatırlatan Bolukçu, "Bugün ülkemize hala çok güçlü konumda olan Avrupa havayolu şirketlerinin belirlediği oranda turist taşıyabiliyoruz. THY ve bayrak taşıyan diğer özel şirketler, 8 ay boş yatarak, uçak yakıtına 90 dolar ödeyerek, leasinge yüzde 18 KDV ödeyerek Avrupa'daki rakipleriyle rekabet yapamaz. Girdi maliyetleri ile vergiler en az seviyelere çekilmediği takdirde, halkımızın yurt
dışına rahatlıkla gidebilmesi hayal olmaktan öteye gidemez" dedi.
İç hat uçuşlarında özlenen noktaya gelindiğini ancak bazı meydanlarda hala altyapı yetersizliği olduğuna dikkat çeken Bolukçu, "Bugün kargo taşımacılığında büyük sıkıntı var. Örneğin Erzurum ve Gaziantep Havaalanı'na bir antrepo yapılabilse, Antep'in baklavası İstanbul'da, Erzurum'un peyniri de Ankara'da rahatlıkla satılabilir. Bazı meydanlara yeni terminaller yapılması gerekiyor. ILS'i (Aletli İniş Sistemi) olmayan meydanlara da bir an önce ILS kurulmalıdır" şeklinde konuştu.
Boluçu, hava trafiğinin 5 yılda iki katına çıkması ile Türk hava sahasının adeta kanaviçe gibi işlendiğini belirterek, "Bu yüzden uçuş güvenliği daha önemli hale gelmiştir. Özellikle Türk Hava Kuvvetleri'nin Güneydoğu'dan Kuzey Irak'a yapılan habersiz operasyonlar tehlikeyi arttırmaktadır. Bu yüzden pilotlarımız ve bütün havacılık personeli kulaklarını 4, gözlerini 8 açmak zorundalar. Son zamanlarda yapılan bu tür uçuşların bazılarında notam yayınlanmadığı da bilinmektedir" dedi.
Seçim öncesi yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada TÖSHİD Genel Başkanlığı'na Yavuz Çizmeci seçildi. Eski başkan Şehabettin Bolukçu, Çizmeci ve yeni yönetim kuruluna başarılar diledi.
Şehabettin Bolukçu, hükümetin Türk halkına iç hatlarda sağladığı kolaylığı dış hatlarda da sağlama arzusunu takdirle karşıladıklarını söyledi. Bolukçu, "Ancak bu hayali gerçekleştirmek için sivil havacılıktaki girdi masrafları ile vergilerin en aza indirilmesi gerekir" dedi.

YÖNETİM KURULU ASİL

1-YAVUZ ÇİZMECİBAŞKAN (35 OY) -ACT AIRLINES YÖN.KRL.BŞK

2-SERTAÇ HAYBATBŞK YRD(39 OY)-PEGASUS GENEL MD.

3-İZZET TÜKENMEZBŞK.YRD(42 OY) -FREE BIRD GENEL MD.

4-MURAT ERSOYBŞK.YRD (32 OY) -ATLAS JET YÖN.KRL.BŞK

5-MUSA ALİOĞLUGENEL SKR. (42 OY)-SAGA YÖN.KRL BŞK YRD.

6-SEDAT ÖZKAZANÇSAYMAN ÜYE (41 OY)-MNG GENEL MD.

7-ŞAHABETTİN BOLUKÇU ÜYE (39 OY)-ONUR AIR GENEL MD.

8-KEMAL ÜNLÜ ÜYE (41 OY) TAV GENEL MD.

9-HACI SAY ÜYE (39 OY)-SUN EKSPRESS GENEL MD.YRD.

YÖNETİM KURULUYEDEK ÜYE

1-FATİH Ü.YURDAKUL-KUZU

2-CEM BOZYİĞİT-GÖZEN

3-TAHİR GÖRGÜLÜ-SKY

4-YAVUZ SAMUR-ÇELEBİ

5-ERCÜMENT FİLİZ-INTER

DENETLEME KURULU ASİL

1-ALİ BİRHAN TEMEL (42 OY) -SAGA AIR

2-MÜJDAT YÜCEL(41 OY)-MNG

3-TEOMAN TOSUN(41 OY)-BEST AIR

DENETLEME KURULU YEDEKLER

1-AYDIN KIZILTAN-WORLD FOCUS

2-HAKKI ÖZTEKİN-MNG

3-BOĞAÇ UĞURLUTEKİN -PEGASUS