Türk Hava Yolları’ndan ayrıldıktan sonra Tailwind Havayollarında uçuş yaşamına devam eden Tuna Gürel Antalya-Sturtgart (TWI 1903) Sturtgart-Antalya (TWI 1904) seferleri ile aktif uçuş yaşamına son noktayı koydu.

Son uçuşunda kendisine kokpit'te Kaptan Pilot Mehmet Nuri Çankaya eşlik ederken, kabinde ise kabin amiri Öznur Çelik Altıkulaç, kontrol Amiri Binnaz Oktay ile kabin memurları Mürüvvet Gökmen, Pınar Fırat ve Deniz Sınır vardı.

Gürel'i son uçuşunda Tailwind Havayolları'nın Yeni Uçuş İşletme Başkanı Kaptan Pilot Mete Batur'da yalnız bırakmadı.

Son uçuşu nedeniyle Gürel'in uçağı Antalya Havalimanı'nda Su Tak'ı ile karşılandı. Gürel, Antalya Havalimanında pilot ve kabin memuru arkadaşları ile yer personeli tarafından karşılandı. Akşamda Gürel kaptan için bir yemek verildi.

Gürel 46 yıl önce uçuculuk yaşamına nasıl başladığını ve nasıl bittiğini anlattı.  "1969'da Hava Kuvvetleri Komutanlığının İnönü/Eskişehir Türk Hava Kurumu Tesislerinde açmış olduğu "Deneme Uçuş Kampı'nda Seat 223 Flamingo uçakları ile başlayan uçuculuk yaşamım, uygulamada olan yaş limitine bağlı olarak, Nisan 2015 sonu itibariyle sona erdi"

Tuna Gürel'den Veda

25 Yıl hizmetinde bulunduğum Hava Kuvvetleri Komutanlığında,Uçuş Eğitimimi takiben farklı filolarda F-5, f-104 ve aynı süreçte  UH-1H Helikopter pilotu olarak çeşitli kademelerde görev yaptım.

1994 yılı sonunda (Hava Pilot Kurmay Albay Rütbesi İle) emekli olduktan sonra Türk Hava Yolları ailesine katıldım.

Burada A310 uçaklarında II'nci pilot, takiben RJ-70/100 ve B737 uçaklarının çeşitli serilerinde kaptan pilot olarak uçtum. Uçuculuk yaşamımın son 3 yılını büyük zevk alarak görev yaptığım 'Tailwind Havayolları'nda tamamladım.

Bu süreçte, 7 yılı aşkın 3 dönem (2001-2008) Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) Yönetim Kurulu Başkanlıklarında bulundum.

Yönetimde bulunduğum sürece, o günlerin süratli ve sürekli değişen, olumlu/olumsuz koşulları içerisinde çeşitli konularda (Hava İş Yasa Boşluğu, JAA Tam üyeliğine geçiş buna karşı alt yapı/mevzuat eksiklikleri, çalışma koşulları "SHT 6A-50" DHMİ ve Hava Trafik Kontrol konuları, Şirketler/ilgili STK ve Medya İlişkiler) gerek uçucuların durum ve haklarını   gerekse sektörün gelişimini sağlamaya yönelik gayret içerisinde oldum. Bu faaliyetlere destek/katkı ve emek veren tüm uçuculara, bakanlıklarımız ile ilgili resmi kurumların yöneticilerine, STK'lara, şirketlerimizin yöneticilerine ve ilgili medya mensuplarına sonsuz teşekkür ve minnetlerimi sunuyorum.

22 yıl T.C Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve 21 yıl Türk Sivil Havayolu taşımacılığı sektöründe görev yaptığım 43 senelik fiili uçuş yaşamımda, daima aldığım görevi emniyetle istenen amaca/hedefe ulaştırmanın yanı sıra, yanımdaki/kolumdaki ve arkamdaki kıymetli emanetlerimi evlerine, sevenlerine emniyet ve huzur içinde gönderebilmek için tüm gayretimi gösterdim. Umarım birlikte yapmış olduğumuz tüm görev ve faaliyetlerde herkes mutlu kalmıştır.

Sektörde bu güne kadar göstermiş olduğunuz; İlgi, saygı, sevgi ve yakınlığınız için ailecek sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüm uçucu arkadaşlarıma, benim yaşayabildiğim gibi; Kazasız, kırımsız, olaysız emniyetli ve şirket , kokpit, kabin, teknik, yer görevlileri ve yolcu şikayeti ile karşılaşmayacakları huzurlu uçuşlar dilerim.

Kaptan Pilot TUNA GÜREL