YUSUF ZENGİN

Teknoloji Merkezi`nde kara ve hava kuvvetlerinin helikopterlerinin bakımının yanı sıra, yurt dışından alınacak 30 savaş uçağının motor ve montaj testleri yapılacak.


Tusaş Motor Sanayi(TEİ) ile General Enerji (GE) tarafından Gebze Teknoloji Serbest Bölgesi`nde kurulan Türkiye Teknoloji Merkezi(TTM), Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül`ün de katıldı bir törenle hizmete açıldı.


Ticari ve askeri uçak motorlarının tasarım ve geliştirme çalışmalarını sürdürecek olan merkezin açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, merkezin açılmasıyla birlikte Türkiye`nin havacılık alanında uluslararası bir aktör haline geldiğini söyledi.


Gönül, Türkiye olarak bölgesel uçak motoru merkezi olmak istediklerini kaydederek, `1985 yılında kurulan TEİ, son yıllarda göstermiş olduğu gelişimle uçak motorları ve tasarımı konusunda uluslararası bir güç haline gelmiş olduğunu gösterdi. Artık ülkemiz uçak motoru alanında teknoloji merkezi haline geldi` dedi. Türkiye`de teknoloji merkezinde çalışan genç mühendislere büyük görevler düştüğünü de kaydeden Gönül, `Onlardan çok şey bekliyoruz` diye konuştu.


Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Murat Bayar da yaptığı konuşmada, ekonomik kriz döneminde yapılan yatırımı geleceğe yapılmış yatırım olarak değerlendirerek, `Ülkemizde artık havacılık sanayiinden söz edebiliriz` dedi.


TEİ Yönetim Kurulu Başkanı Bora Çağlar ise Türkiye Teknoloji Merkezi`nin gelişimine Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri`nin büyük katkı sağladığını kaydederek, `Tasarım ve Ar-Ge çalışmalarında genç mühendislerimizden çok şey bekliyoruz. Onlara çok güveniyoruz. 2015 yılında Türkiye Teknoloji Merkezi olarak tek motor ve tasarımını tek başımıza yapmayı hedefliyoruz` açıklamasını yaptı.


ASKERİ HELİKOPTERLERİN BAKIMI YAPILACAK


TİE Genel Müdürü Akın Duman da Türkiye Teknoloji Merkezi olarak geçen yıl 170 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdikleri kaydederek, `Önümüzdeki süreçte Kara ve Hava Kuvvetleri`ne ait helikopterlerin bakımlarına başlayacağız. Ayrıca alınacak 30 adet savaş uçağının motor ve montaj testlerini gerçekleştireceğiz` diye konuştu.


Konuşmaların ardından, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile beraberindeki heyet Türkiye Teknoloji Merkezi`nin açılışını gerçekleştirdi. Merkezi gezen Gönül, yetkililerden ayrıntılı bilgi aldı.


Havacılık sanayiinde Ar-Ge faaliyetleri açışından büyük önem teşkil ettiği belirtilen merkezde ticari ve askeri uçak motorları için teknoloji ve tasarım çalışmaları yürütülüyor. 55 mühendisle faaliyet gösteren merkez, önümüzdeki yıllarda 240 mühendis istihdam etmeyi amaçlıyor. Merkez ayrıca bir motorun neredeyse tüm parçalarını üretebilecek ve dünya devleri ile rekabet edecek bir durumda bulunuyor.