YUSUF ZENGİN

Kılıçlar, Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Alp Havaclık'ı ziyaret etti. Vali Mehmet Kılıçlar'a bilgi veren Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, “Alp Havacılık, 1998 yılında Alpata Grubu tarafından faaliyete geçirilirken, ilk müşterisi olan Sikorsky Aircraft 1999 yılında şirkete hissedar oldu ve böylece Alpata-Sikorsky arasında bir ortak girişim doğdu. Başlangıçtaki ana hedeflerimiz, Sikorsky'nin katılımı ile daha da büyüdü. 3 bin 500 metrekare kapalı alan üzerinde 4 adet CNC tezgah kapasitesi ile üretime başlayan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde yerleşik Alp Havacılık bugün, 12 bin 500 metrekare kapalı alana ulaşan tesislerinde 66 tezgahı, onlarca özel prosesi, sayısı 300'e yaklaşan nitelikli personeli ile geceli gündüzlü çalışarak, Havacılık ve Uzay Sanayi'ne dönük hassas, kritik yapısal ve motor komponent sistemleri ve helikopter dinamik komponentleri, sürücü şaftları ve uçuş emniyetli kritik parça üretimi yapmaktadır” diye konuştu.
Alpata, ayrıca tek iş alanı olarak havacılık ve uzay sanayisini belirlediklerini, Türkiye ihracatında yüksek teknolojiye dayalı ve yüksek katma değerli ürünlere geçiş sürecinde de örnek bir şirket olarak faaliyetlerini idame ettirme kararlılığı içinde olduklarını belirtti.
Üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Vali Kılıçlar ise, "Ülkemizde belki de en köklü havacılık geçmişine sahip il olan Eskişehir'de havacılık tarihi, 1926'da ülkemizin ilk hava okulunun kurulmasına kadar gitmektedir. Bu tarihte kurulmuş olan Hava Okulu 1 Ekim 1951 tarihinde Hava Harp Okulu'na dönüşmüş, hepinizin bildiği gibi bu okul şu anda İstanbul'da bulunmaktadır. Cumhuriyet tarihimizin ilk tayyare alaylarından biri de Eskişehir'de kurulmuştur” dedi.
Mehmet Kılıçlar, Türkiye'de orta-uzun vadede belki de boeing merkezi olma altyapısına sahip olan Eskişehir'de 1. Hava Kuvveti Komutanlığı, 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu'nun yanı sıra TUSAŞ ve Alp Havacılık gibi havacılık parça üretim fabrikalarının da olduğunu hatırlatarak, "Eskişehir, ülkemizde sadece bir kaç tane olan havacılık müzelerinden birine de sahiptir. Askeri ve sivil havacılığın bu kadar kuvvetli olarak birbirini tamamladığı başka şehir olmadığını düşünüyorum. Havacılık, dünyanın en pahalı ve zor sektörlerinden biridir. Havacılıkta ileri olan ülkelerin bileği de bükülemez” ifadelerini kullandı.