Hava-İş Sendikası, geçtiğimiz hafta uçak bakımı sırasında kanat flaplarına sıkışarak hayatını kaybeden Tuğrul Tuna Beken’in hakkını aramaya kararlı. Kazayla ilgili olarak komisyon kuran HAVA-İŞ sendikası, alacakları raporun ardından suçluyu bulmak için girişimlerde bulunacak.
Türk Hava Yolları (THY) Teknik hangarında yaşanan ve uçak teknisyeni Tuna Beken’in hayatını kaybettiği kazayla ilgili açıklamalarda bulunan Hava- İş Sendikası, bir komisyon kurdu. Hava- İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Acı bir durum. Çok acı şekilde bir ölüm ve burada bize düşen farklı bir görev. Nedir bu? Biz acilen komisyonu kurup sorumlunun suçlunun kim olduğunu bulmamız gerek. Rahmetliyi huzur içinde yatırmamız lazım. Bir de bu sorumluyu bulup böyle kazaların tekerrür etmemesini sağlamamız lazım. Benim sendikacı olarak vazifem bu. Allah rahmet eylesin rahmetli bana aidat ödeyen bir üyeydi. Dolayısıyla benim üzerimde hakkı vardı. Ben onun hakkını aramakla hakkını savunmakla mükellefim borçluyum. Devamı gelmesin diye de borçluyum. Amirinde mi sorun var? Uçağında mı sorun var? Efendim saatinde mi sorun var? Çalışma şeklinde mi sorun var? Neresinde sorun var bilmiyorum. Bunu komisyon öğrenecek. İnşallah öğrendikten sonrada gerekli her türlü icraatı yerine getireceğiz. Gerek kanuni gerek iletişim gücümüzle işverenle de görüşeceğiz. Her türlü adımı atacağız” dedi
Komisyonun hazırlayacağı raporun ardından üstüne düşeni yapacağını söyleyen Tatlıbal, “Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile görüştüm. O da sorumluların bulunmasını ve kazanın aydınlatılmasını istiyor. Biz ancak dua ediyoruz. Ölüm haktır diyoruz ve hakkını aramakla mükellefiz diyoruz. Ben ailesiyle de görüştüm. Sürekli görüşme halindeyim. Rahmetlinin tabii ailesi çok konuşacak durumda değil, genellikle dayısı ve kuzeniyle daha çok görüşüyoruz. Allah'tan onlara sabır diliyorum. Tabii olay değil. O yaşlı adamcağızın elleriyle toprak attığını avucuyla toprak attığı anı gözümün önünden gitmiyor. İnsanın şurasına oturur. Bir az vicdan lazım. Senin çocuğun ölse böylemi olurdun. O yüzden ne yapacağız böyle kazalar olmasın diye elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
“TÜRK HAVA YOLLARI PARLAYAN BİR YILDIZ”
Türk Hava Yollarını üyelerinden dolayı kendi şirketi olarak gördüğünü belirten Tatlıbal, “Bakın Lufthansa’da kaza oldu hala itibarını toplayamadı. Germenwings’te yaşananları biliyoruz. Hala kendini toplamaya çalışıyor. Allah göstermesin Türk Hava Yolları parlayan bir yıldız. Benim üyelerim olduğu için sahipleniyorum. Bizim şirketimizin, Türk Hava Yollarının başına böyle bir kaza gelse oturup ağlamamız lazım. Böyle bir kazanın vebalinin altından, ne şirket kal bilir, ne sendika kalkabilir ne bu ülke kalkabilir. Bu zayiat hepimizi yer bitirir. Allah esirgesin. Bunlar bizim için aslında birer ikaz niteliği taşıyor. Ama bir yerlerde bir şeyler aksıyor demek ki. Biz o hatayı bulacağız şimdi. Bir yerlerde sıkıntı var ki bu kötü vaka oluştu” şeklinde konuştu.
BOEİNG’DEN UZMANLAR KAZANIN OLDUĞU UÇAĞI İNCELEDİ
Tuna Beken’in hayatını kaybettiği kazayı araştırmak için Boeing’den uzmanların geldiğini kaydeden Ali Kemal Tatlıbal, “Bir cenaze verdik bu dile kolay bir şey değil. İnsanın canı gitmiş ve kötü bir şekilde gitmiş. Evinde yatarak deriz ya rabbim bize yatağımda ölüm nasip eyle diye. Böyle ölmek başka şey 3 bin 5 yüz piesaylık basınçla detay vermek istemiyorum. Allah rahmet eylesin o şekilde ölmek başka şey. Komisyon sonuçlandırsın bizde elimizden geleni yapacağız sendika olarak. Üstümüze ne düşüyorsa, hem maddi hem manevi. Komisyon raporlarını sunacak. Ondan sonra görevi ben devralacağım. Üstüme düşeni ben de yapa cam. Ne gerekiyorsa. Gerek İstanbul’da gerek Ankara’da gerek şirket içi gerek şirket dışı. Maddi manevi hukuki açıdan da. Kazayla ilgili Boeing’den arkadaşlar gelmiş. Tabii bunlar duyum. Net bir bilgi bende elde edemedim. Teknik ekibi gelmiş uçakta her hangi bir teknik hatanın olmadığının hakkında yorumlarını öğrendim. Ancak kesin bir bilgi bende elde edemedim. Arkadaşlarımız komisyonumuz bire bir takip ediyor. Birde bunlarla ilgili uçakların kartları var. Onlar incelenecek. Şimdi farazi konuşmak istemiyorum. Yanlış bilgi vermek istemiyorum. Bunlar artık yasal bir sürece girdi. Artık yasal bir takibi var. Savcılık kendi takibini yapsın. Bizim komisyonumuzda bu takibi yapacak. Onun üstüne inşallah biz devreye gireceğiz. Hakkını arayacağız sadece. Biz hakkın yanındayız” ifadesini kullandı.