FG Havacılık, KKTC Hava Sporları Federasyonu, FlyAlaçatı ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından organize edilen uçuşun ilk ayağı olan İstanbul-Edremit uçuşu gerçekleştirildi. Toplamda bin 280 kilometre yolu Marmara, Ege ve Akdeniz’i aşarak geçecek gyrocopterin ikinci durağı ise Alaçatı olacak. İlginç dizaynıyla dikkat çeken yeni nesil hava aracı gyrocopterler, Türkiye’de ilk kez bu kadar uzun mesafeli bir uçuş yapacak. Alaçatı’ya kadar tek araçla planlanan uçuş, buradan sonra iki gyrocopter ile devam edecek.


Öğretmen Pilot Serkan Özcezarlı ve Öğretmen Pilot Hakan Çetinkaya, yeni nesil hava araçlarının uçuş kabiliyetlerini tanıtarak, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 41. yılı etkinliklerine katılacaklarını söyledi.


Yapılan uçuş hakkında Edremit Koca Seyit Havalimanı’nda İHA muhabirine bilgi veren Serkan Özcezarlı, “KKTC'nin 41. yılı kutlamaları sebebiyle Hazerfan Havaalanı’ndan FG Havacılık'ın sponsorluğu ile saat 11.15’te kalkış yaptık. 250 kilometrelik mesafeyi toplam 2 saatte gelebildik. Biraz sonra buradan kalkıp Alaçatı’ya gidip bu organizasyonda ikinci partnerim olan Hakan Çetinkaya ile bir araya geleceğiz. Ardından birlikte oradan Ege, Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs’a varmayı planlıyoruz. Buradaki amacımız sportif havacılıkta gyrocopter ile ne kadar rahat uçulabildiği, bölgeler, ülkeler ve denizler aşılabileceğini herkese göstermektir” dedi.


Toplamda bin 280 kilometre uçuşu 13 saatte yapacaklarını kaydeden Özcezarlı, “Bu uçuş ile gyrocopter ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uçuş yapacak. KKTC semaları da ilk kez gyrocopter hava aracı ile tanışmış olacak. 20 Temmuz törenlerinde de gösteriler yapacağız” diye konuştu.


FG Havacılık’ın Edremit Uçuş okulunda bir süre dinlenen ve yakıt ikmali yapan ekip, daha sonra uçuşa devam etti.