Dünya Pilotlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.. TALPA tarafından düzenlenen ve 3 gün süren etkinliklerde ilk gün Hazerfan Havaalanı'nda düzenlenen piknik, Ertesi gün sinema gösterimi, Taksim anıtına çelenk konulması ve son olarakta Polat Otel'de gerçekleştirilen 4. Geleneksel 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü Balo'su  ile sona erdi.  Dün gece yapılan baloya gelenleri TALPA Başkanı Kaptan Pilot Ayhan Günal ile Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı.. Kokteyle Türk Havayolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Bakrköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun da aralarından bulunduğu çok sayıda pilot eşleri ile balo'ya katıldı..  
Katılımın yoğun olduğu balo'da Sertap Erener muhteşem bir performans sergileyerek pilotlara muhteşem bir gece yaşattı..  


TALPA Başkanı Kaptan Pilot Ayhan Günal, derneğin üye sayısının 3 bin 450‘ye ulaştığını söyledi. Ünal, “Dördüncüsünü kutladığımız Dünya Pilotlar Günü vesilesi ile bir aradayız. Pilotlar Günü özel bir gün. Derneğimiz TALPA’nın çabalarıyla bütün dünyaya armağan ettiğimiz böyle bir günün olmasıyla mutluluk duyuyoruz. TALPA geçen yılki genel kurulun ardından daha dimdik, şeffaf, atılım yapmaktan sakınmayan bir yönetim anlayışıyla büyük bir gelişme göstermiştir. Bunun en somut ifadesi derneğimize üye olan pilot sayısındaki artıştır. 2 bine yakın asil üye ile aldığımız derneğimiz bugün itibariyle 3 bin 450 asil üyeye ulaşmıştır. Derneğimizin ekonomik gücü iki kat artmış, maddi açıdan güçlenmiştir. TALPA uluslararası alanda daha görünür, dinlenir olmuştur. Derneğimiz kurumsal bir kimliğe kavuşmuştur” dedi.


TALPA'ya Katkıda Bulunacağız
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, TALPA’nın yapacağı çalışmalara ve üyelerinin özlük haklarında mesleki açıdan yapacağı tüm faaliyetlere katkıda bulunacaklarını belirterek şöyle konuştu:
“ 2003 yılından beri Türk sivili havacılığı global anlamda gelişme gösterdi. Herkesin gıpta ettiği bir serüveni yaşadık ve şahitlik ettik. Fakat 2016 yılında özellikle bölgemizdeki güvenlik sıkıntılarından dolayı Türkiye’de bir yavaşlama dönemine girdik. Ama bugün sizinle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Nisan ayı dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda mevcut durum nasıl gidiyor diye baktığımızda şunu memnuniyetle gördüm. Şu anda bütün aylarda rezervasyon doluluk oranlarımız 2016’nın üzerine çıkmış durumdadır. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Diğer havayolu şirketleri ile görüşmelerimizde onlarda da büyük bir düzelme olduğunu gördük”.
Gece de Türkiye’nin ilk kadın Kaptan Pilotu Dilek Karabağlı’ya onur plaketi verilirken, gerçekleşen bir uçuşta motor kaybı yaşayarak tek motorla emniyetli uçuş yapan seferin pilotlarına da plaket verildi.