Ülkemizin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi olan T-129 Atak taarruz ve taktik keşif helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne teslimatı devam ediyor.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan ATAK 2 Taaruz Helikopteri için ilk konsept tasarım paylaşıldı.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından Twitter’da yapılan açıklama kapsamında ,üretimi tamamlanan bir ATAK T129 Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin daha Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiği duyuruldu.
25’inci ATAK helikopteri TSK’ya teslim edildi
Nisan 2014’te başlayan ilk teslimatın ardından bugün 25. Atak helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılmış oldu. Böylece 51 adet adet olan toplam siparişin, yarısının tamamlandığını söylememiz yanlış olmayacaktır.
Her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4A Turboshaft motoruna ve iki mürettebata sahip olan helikopter, yüksek manevra kabiliyeti ve sahip olduğu silah teknolojileri ile terörle mücadele konusunda TSK’ya büyük bir katkı sağlıyor.
Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olan ve 288 km/saat hıza ulaşabilen ATAK T219 taarruz ve taktik keşif helikopteri, 556 km menzile sahip.
Atak, aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.