Projenin en büyük sorunu atıl maden ocakları
Akçayoğlu, yaklaşık 2 yıl önce 1 Mayıs 2015 tarihinde temel atma törenimizi gerçekleştirmiştik. O günlerde sembolik bir temel atma gibi gözükmesinin bir sebebi vardı, dev maden ocaklarının el verdiği bir an yaratarak küçük bir temel atma töreni gerçekleştirmek zorundaydık. Maalesef projede en büyük sorunun atıl maden ocakları tarafından bertaraf edilmiş alanın rehabilite edilmesi söz konusuydu. Bu nedenle rehabilitasyon bu noktadan başladığı için biz de projemizin kritik hattını hafriyatın arkasından gelecek şekilde düzenledik. Ne yaptık? Bu parçayı ilk döktüğümüz için bu parçanın detay dizaynlarına öncelik verdik. Toprak işlerinin bize el verdiği her yerde aktiviteleri planladık. Bu bize bir çok aktivitenin aynı anda yapılabilme imkanını sağladı. Bu şekilde projenin herhangi bir yerinde hafriyat yaparken başka bir yerinde betonlama işlemleri başlattık. Başka bir yerden betonarme imalatı devam ederken çelik işleri, çatı işlerini ve yürüyen merdivenlerden tutun, yürüyen yollara kadar asansörlerinden proje genelindeki 640 adet yürüyen merdiven, asansör ve yürüyen yol bulunuyor. Bu aktivitelerin hepsi beraber yürümesi ve bu kaynakların hepsi aktivitelere dağıtılarak gitmesi bu projenin anahtarıdır. İnşallah açılış gününe kadar bu maksimum kaynak yükü devam edecek. Açılış günü geldiğinde bu aktivitelerin hepsi bitmiş olacak. Bu arada da hala tüm testleri yapıyoruz. Dediğim gibi tek sır bu. Yoksa böyle bir büyüklükteki projenin dünyanın neresinde olursa olsun 10 yıldan önce bitebileceğini imkan görmüyoruz. Yurt dışında yaptığımız işlerden ve tecrübelerden orta doğu bölgeleri olsun. Diğer bölgelerden olsun. Bunları çok rahat görebiliyoruz.
30.000 Bagaj Kapasiteli Sorter Sistemi
Terminal binasında birinci amaçlarının, ‘Yolcuyu uçağa en hızlı şekilde ulaştırmak, ardından yolcuların bagajlarını da doğru ve hızlı şekilde uçağa iletilmesi olduğunu belirten Yusuf Akçayoğlu, bu anlamda havalimanımızda en son teknolojiyi kullandık’ dedi. 3. Havalimanında, 606 ayrı nokta da check-in yapılabilinecek, check -in işlemiyle teslim edilen bagajlar, tomografi cihazlarından geçirilerek bomba tetkikleri yapılacak, ardından sorter yani ayrıştırma alanına gönderilen bagajlar, daha sonrasında uçaklara teslim edilecek. Ayrıca terminal içerisinde 8 adet sorter sistemi bulunuyor, bu sistem 60 dakikada 30.000 adet bagajın ayrıştırmasını yapabilecek kapasiteye sahip. 600 yolculuk bir A380 uçağını için teslim edilen 750 adet bagajın ayrıştırması bu sistem sayesinde 1.5 dakikada gerçekleştirilecek.
Hava Trafik Kontrol Kulesinde Spor Salonu olacak
90 metre yüksekliğinde olacak olan Hava Trafik Kontrol Kulesi kaba inşaatı bitmiş durumda, kule tamamlandığında 16 Hava Trafik Kontrolörü görev alacak. 25 metre derinlikte bir ofis planlanan kulenin bu bölümünde, spor salonu, yemek alanı, konferans salonu ve eğitim salonu bulunacak.
Haber: Yusuf Zengin-Deniz Bursalı