Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı inşaatının yüzde 73’ünün tamamlandığını açıkladı.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı’nda incelemelerde bulunarak, çalışmaların son durumu hakkında bilgi verdi. 3. Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet sunacak ilk fazını yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim’de hizmete açacaklarını ifade eden Arslan, havalimanının, bittiğinde günde 3 bin 500 uçağa hizmet edeceğini, şu anda bin 500’lü rakamları Atatürk Havalimanı’nda yakaladıklarında ‘rekor’ dediklerini söyledi. Arslan, Havalimanında 150 hava yolu şirketine hizmet vereceklerine dikkat çekerek, buradan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydetti.
 
9 BİN KAMERAYLA GÖZETLENECEK
 
Bakan Arslan, terminalde 6 bin 200 oda olacağını ve yolcunun havalimanına girişinden itibaren her şeyin anlık takip edileceğini ifade ederek, havalimanında 9 bin kamera bulunacağını ve bunun da yolcunun, sistem üzerinden akıllı müdahalelerle yönlendirilmesi için de kullanılacağını kaydetti. Havalimanındaki birinci pistte testlerin yapıldığını, çizgilerin atılmasından sonra ilk uçağın inebileceğini anlatan Arslan, birinci piste ilk uçağın yıl sonu veya 2018 başında inebileceğini bildirdi. Arslan, ikinci pistte de betonarme ve asfalt işlemlerinin bu ay sonu itibarıyla biteceğini dile getirdi.
 
Bakan Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023’e kadar projenin tamamı bittiğinde 200 bin ila 225 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Endemik bitkilerin korunması ve muhafaza edilmesi adına yapılan çalışmalara değinen Arslan, “İnşallah 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon ağaç dikeceğiz. Projenin tamamlanmasıyla birlikte bu alanda 5 milyon ağaç dikeceğiz.” dedi.
 
37 KM METRO YAPILACAK
 
Bakan Arslan, Gayrettepe’den havalimanına raylı sistem çalışmasını başlattıklarına işaret ederek, “37 kilometrelik bir metro yapıyoruz. Gayrettepe’den buraya, tamamen yer altında. Buradan da Halkalı’ya mevcut ana hatta Gebze-Halkalı-Marmaray da dahil, ona da bağlanacak raylı sistemin devamı ile ilgili ihale çalışmalarını sürdürüyoruz, onu da yapacağız. Kara yoluyla ilgili birçok çalışmamız var.” şeklinde konuştu.