Türk Hava Yolları’nın (THY), business yolcusuna ikram ettiği limonatada cam parçaları çıktı. Yolcunun ağzından kan geldi.
THY’nin, 15 Kasım’daki TK 2186 sefer sayılı İstanbul-Ankara uçağında tam anlamıyla büyük bir rezalet ve skandal yaşandı. Alparslan adlı bir yolcunun www.sikayetvar.com adlı siteye gönderdiği şikayet yazısıyla ortaya çıkan skandal olay, THY’nin 15 Kasım saat 22.00 uçağında yaşandı. Uçuş öncesi ikram edilen limonatayı içen 3F koltuğundaki yolcu, ağzında bir şeylerin parçalandığını hissetti. Tükürdüğünde ise ağzında parçalanan maddenin cam parçası olduğunu gördü. Bunu hemen cep telefonu ile kaydeden yolcu, olayı kabin memuruna ilettiğinde ise daha büyük bir skandal patlak verdi. Yolcunun iddiasına göre kabin memurunun olaya, “Aaaa ikidir bu oluyor.” şeklinde tepki verdiğini ileri sürdü. Konuyu THY’ye ileten yolcuya ise şirketten sadece, “Aksaklıktan dolayı özür dileriz.” yazılı bir mail gönderilmesi ise büyük şaşkınlıkla karşılandı. Yolcu, uğradığı mağduriyetle ilgili yasal yollara başvuracağını söyledi.
 
4 yıldızlı bir dünya markası olan THY’nin Ankara uçuşunda bu inanılmaz skandalla büyük mağduriyet yaşayan Alparslan adlı yolcunun şikayet yazısı ise şöyle:
 
“15.11.2017 saat 22:00 TK2186 uçuş numaralı İst (Atatürk) -Ankara (Esenboğa) seferinde 03F koltuğunda business yolcuydum. Uçuş öncesi ikram edilen limonatamın yarısından fazlasını içmişken yeni yudumumla birlikte ağzımda bazı cisimler çiğnenip parçalandı. Tükürdüğüm şeyin cam parçaları olduğunu fark ettim ve ağzım kesildi. Olayın videosunu çekip şahit yolcularla belgeledik. Kabin amiri de iç yazışmayla genel müdürlüğe iletti. Kabin memurumun, " demesini dün gibi hatırlıyorum. Ne olsa beğenirsiniz! 2 gün sonra bir "Aksaklıktan dolayı özür dileriz" maili. Ne arama var ne başka bir şey. THY tarafından insan hayatının ne denli ucuz görüldüğü ortadadır. Adli vaka sağlık raporu almaya gittiğimde doktor bey, "çok ciddi bir badire atlatmışsınız ufak kesiklerle kurtulmuşsunuz dedi. Avukatlarım ve basın müşavirim konunun takipçisidir.”

YUSUF ZENGİN