Uzaydan çekilen fotoğraflar, İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki hızlı ve ilginç değişimi bir kez daha belgeledi.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim 2018’de açılması planlanan 3. Havalimanı’ndaki inşaat çalışmaları, aralıksız devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği tarihte açılışa hazır hale getirilmesi amacıyla son sürat devam eden inşaat çalışmaları ise bu kez uzaydan çekilen fotoğraflara yansıdı. Havalimanı inşaatının başladığı günden itibaren çekilen fotoğraflar ise açıldığında dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. Havalimanı’ndaki şaşırtan değişimi göz önüne serdi. Uydudan son çekilen fotoğraflarda, ana terminal binasının siluetinin tamamen ortaya çıktığı ve bazı bölümlerdeki çatı montaj işlemlerinin de tamamlandığı gözleniyor. 

150 HAVAYOLU ŞİRKETİ UÇACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, 3. Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet sunacak ilk fazını yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim’de hizmete açacaklarını söylemişti. Havalimanının, bittiğinde günde 3 bin 500 uçağa hizmet edeceğine dikkat çeken Arslan, havalimanında 150 hava yolu şirketine hizmet vereceklerini ve e buradan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydetti.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞNACAK

Bakan Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023’e kadar projenin tamamı bittiğinde 200 bin ila 225 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Arslan ayrıca 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon ağaç dikeceklerini ve projenin tamamlanmasıyla birlikte bu alanda 5 milyon ağaç dikileceğini sözlerine ekledi.