Turkish Ground Services (TGS), bagaj konveör sisteminin test edilmesi amacıyla 3. Havalimanı’na bagaj taşıma traktörü ve römork aracı gönderdi.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim 2018’de açılması planlanan 3. Havalimanı’ndaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Montajı tamamlanan bagaj konveyör sistemi ise simülatörde test edilmeye başlandı. Türk Hava Yolları (THY) ile HAVAŞ’ın ortak kuruluşu TGS de, 3. Havalimanı’ndaki, check-in aşamasından uçaklara bagaj yüklemeaşamasına kadar bagajların emniyetli taşınması için dizayn edilen konveyör sistemi için destek verdi. Bu amaçla Atatürk Havalimanı’ndan 2 bagaj taşıma traktörü ve 10 römork, Sistemi test etmek üzere 3. Havalimanı’na getirildi. Şuanda simülatörde test edilen sistem, daha sonra da gerçek ortamda TGS araçları ile kontrol edilecek.

350 ŞEHRE UÇUŞ YAPILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, 3. Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet sunacak ilk etabı; yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim’de hizmete açacaklarını söylemişti. Havalimanının, bittiğinde günde 3 bin 500 uçağa hizmet sunacağına dikkat çeken Arslan, 150 hava yolu şirketine hizmet vereceklerini ve buradan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydetti.

100 BİN KİŞİYE YENİ İŞ İMKANI

Bakan Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023’e kadar projenin tamamı bittiğinde 200 bin-225 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Arslan ayrıca 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon, projenin tamamlanmasıyla birlikte ise bu alanda 5 milyon ağaç dikileceğini sözlerine ekledi.