YUSUF ZENGİN
Yerli üretim kamikaze insansız hava araçları (İHA) Alpagu ve Kargu, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na teslim edildi. Teslimatı artarak sürecek yerli İHA’lara önümüzdeki süreçte termobarik patlayıcı entegrasyonu yapılması planlanıyor.
Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile kurulan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM) tarafından tamamen yerli olarak üretilen kamikaze Alpagu ve Kargu’nun ilk partisi TSK’ya teslim edildi.
Kuveyt’te 12-14 Aralık’ta yapılan Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı’na katılan STM yetkilileri teslimatı, savunma sanayi ve teknolojilerine yönelik yayın yapan İngiliz yayın organı Jane’s 360’a da doğruladı. STM’de görev yapan Türk mühendisler tarafından gelişen Kamikaze dronelar yaklaşık 2 ay önce denenmesi amacıyla TSK’ya verilmişti. İlk teslimatla Alpagu ve Kargu’nun sahadaki deneme sürecini başarıyla geçtiği dile getiriliyor.
Termobarik patlayıcı entegrasyonu
Özellikle zorlu dağlık arazi şartlarında terörle etkin mücadeleyi güçlendirmesi beklenen kamikaze İHA’ların TSK’ya teslimatının 2018’in ilk yarısında artarak süreceği ifade ediliyor. STM yetkililerinin verdiği bilgiye göre şirket, parçacık etkili yüksek patlayıcı kullanan Alpagu ve Kargu Kamikaze İHA sistemleri için termobarik patlayıcılı modeller geliştirme yönünde talep aldı. Termobarik bombalar mağara gibi klasik mühimmatların etki etmediği kapalı ve korunaklı alanlardaki etkisiyle biliniyor. Mühimmatının tamamına yakını patlayıcı malzemeden oluşan termobarik bombalar, ortamdaki havayı kullanarak yaydığı patlayıcısı sayesinde çok yüksek başınç etkisi ve şok dalgaları yayıyor.
Sabit kanatlı Alpagu
Menzil: 5 km
Görev Süresi: 10 dakika
Azami İrtifa: 400 metre
En Yüksek Hız: 80 km/saat
Ölçüler: 125 mm x 65 cm
Ağırlık: 3.700 gram

Döner kanatlı Kargu
Menzil: 5 km
Görev Süresi: 10 dakika
Azami İrtifa: 1000 metre
En Yüksek Hız: 72 km/saat
Ağırlık: 6.285 gram