YUSUF ZENGİN

İstanbul Grand Airport (İGA) CEO’su Yusuf Akçayoğlu’nun bir numaralı pistinde motorsikletiyle hız rekoru kırdığı 3. Havalimanı, ilk uçağın inişi için gün sayıyor.

İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, yeni havalimanının pistinde motorsikletiyle geçen Eylül’de rekor hıza ulaşmıştı. Kaplaması tamamlanan bir numaralı pistte Kawasaki ZZR 1400 model motorsikletle pist başına geçen Akçayoğlu, saatte 305 kilometre hıza ulaşmıştı. Sıkı bir motorsiklet tutkunu olan Akçayoğlu’nun kendi motorsikletiyle yaptığı  hız denemesi ise havadan drone ile görüntülenmişti.

İLK THY UÇAĞI İNECEK

İşte Yusuf Akçayoğlu’nun test ettiği o piste ilk olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ı taşıyan uçak iniş gerçekleştirecek. Havalimanı müteahhitlerinden, İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, Şubat sonunda Erdoğan ve Yıldırım’ın THY uçağıyla alana deneme amaçlı iniş yapmasının planlandığını söyledi.

Bir grup gazeteci ile bir araya gelen Koloğlu, 3. Havalimanında devam eden çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“İki bağımsız pist ve 1 milyon 200 bin metrekare kapalı alanlı terminal binası, 30 bin araçlı kapalı otopark 29 Ekim 2018’de bitecek ve açılmış olacak. Bu pistlerde aynı anda iniş-kalkış olacak. Şu anda Türkiye’de aynı anda iniş-kalkış yapılabilen bir pist yok. Pistin biri bitmiş durumda, bazı testler yapılıyor. Altı pistin tamamı bittiğinde toplam 3 kule olacak. Şubat ayının sonunda THY’nin uçağı inecek deneme amaçlı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan da o uçakla gelecekler ve havaalanını gezecekler.”.