YUSUF ZENGİN

https://twitter.com/yreis551

Türk Hava Yolları’nın (THY), dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı için hazırlanan yemeklerin bulunduğu mutfak temizliğinde ‘zehirlenmelere yol açacak’ büyük bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

THY’nin, Başbakan ve diğer uçaklar için ikram hazırlanan mutfağın temizliği konusunda imza attığı skandalın görüntüleri ortaya çıktı. REİS‏ @yreis551 adlı twitter kullanıcısının paylaştığı skandal görüntülerde maske kullanarak kendi güvenliğini sağlayan THY çalışanı, Başbakan uçağı için de hazırlanan yemeklerin açıkta bırakıldığı mutfaktaki ızgaraları, zehirli madde içeren temizlik maddesi ile temizliyor. Temizlik maddesinin buharı ise açıktaki yemeklere temas ederek insan sağlığına zarar verecek ve ciddi zehirlenmelere sebep olabilecek büyük bir tehlike oluşturuyor.

Bu skandal olay THY tarafından da tutanakla kayıt altına alınmış. Tutanağa göre olay, 21 Şubat 2014’de yaşanmış. Tutanakta ise şu ifadelere yer veriliyor:

“21.02.2014 A EKİBİ 23:00/07.00 Gece vardiyası kontrolünde lokal saat 02.00’da sıcak mutfakta yapılan kontrolde Başbakan ve uçaklar için hazırlanan sıcak yemeklerin ACTİ ECOLAB marka madde içeriğinde özel yağ çözücü solventler ve yüksek alkali maddeler bulunmaktadır. Bu ilaç ile temizlik işlemi yaparken Başbakan ve uçak yemeklerinin ekteki video görüntülerinde görüldüğü gibi dolaplara çekilmediği görülmüştür. Ocaklara sıkılan madde içeren sıvı havaya buhar verip gıda maddelerine bulaştığı ve insan sağlığına zarar verici durumlar oluşturmaktadır.

Uygunsuz temizlik işlemi ile ilgili Vardiya Amiri D. Officer Gamze hanıma bilgi verilmiştir.”

Tutanağı imzalayan Gamze isimli Vardiya Amiri ise kullanılan ilaç hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını, yarar ve zararlarının ne olduğunu da bilmediğini söyledi.

PERSONEL UYARILDI!

Hazırlanan tutanak ile ilgili cevap olarak yazılan bilgi notunda ise “Temizlik sırasında bu gibi maddelerin ürünlerden uzak tutulması gerektiği ilgili personellere önemle hatırlatılıp gerekli ikazlar yapılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.