Atatürk Havalimanı’nda biletsiz iki kez uçağa girmeyi başaran yolcu nedeniyle ekstra güvenlik önlemi getiriliyor. Yeni uygulamayla, bekleme salonuna geçiş noktası, dedektörlü kapı kullanılmadığı durumlarda camlı turnike ile kapatılacak.
İstanbul Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’ndeki arındırılmış salona biletsiz geçerek uçağa kadar giren Rıdvan K.’nın, yakalanmadan güvenlik kontrolünü nasıl atlattığı belirlendi. Rıdvan K.’nın, şeritle kapatılmış ve o an kullanılmayan X-Raycihazının arasından geçerek arındırılmış salona girdiği açıklandı.
Rıdvan K.’nın, Antalya uçağına iki kez biletsiz binmeye çalışmasının nedeni de ifadesiyle açıklığa kavuştu. Rıdvan K. ifadesinde, Antalya’daki sevgilisini görmeye gitmek istediği için bunu yaptığını söyledi. THY uçağına binemeyen Rıdvan K, Onur Air uçağına girmeyi başarmış ancak hostesin yolcu sayımı sırasında yakayı ele vermişti.
SORUŞTURMA AÇILDI
Bu arada Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği olayı araştırması için bir kişiyi görevlendirilirken, ihmali olan tüm personel hakkında da idari soruşturma başlattı. Olayın ardından tüm kurum ve kuruluşlarla toplantı yapan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği, böyle bir olayın yaşanmaması için tüm personelini uyararak, daha dikkatli olmasını istedi.
GÜVENLİK NOKTALARINA YENİ DÜZENLEME
Rıdvan K.’nın, Onur Air’in İstanbul-Antalya seferi yapacak uçağına biletsiz binmesinin ardından güvenlik noktalarına yeni düzenleme getiriliyor. Yeni düzenleme faaliyete geçtiğinde dedektörlü bir kapı kullanılmadığı zaman camlı turnike ile geçişe kapalı hale getirilecek. İki kontrol noktasının önüne de güvenlik masası kurulacak.