YUSUF ZENGİN

Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) personeli, gece ve gündüz görüş kabiliyetine sahip mikro İHA’lar ile terörle mücadele ediyor.

Savunma Sanayi Uzmanı Yusuf Akbaba, sosyal medyadan Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) personelinin kullandığı mikro İHA’lar ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) paylaştığı videoda ÖKK personelinin elinde FLİR firması tarafından üretilen gece ve gündüz görüş kabiliyetine sahip mikro İHA’ların görüldüğünü dile getiren Akbaba, şu açıklamalarda bulundu:

“18 gr ağırlığında bir mikro İHA’da, gece ve gündüz görüş sağlayabilecek kamera bulunuyor. Çok ileri bir teknoloji maalesef Türkiye’de şuan için bu tarz mikro İHA’lar üretilemiyor.

Micro İHA’yı merak edenler için İsmi FLİR Black Hornet. İHA’nın üstün özellikleri yanında kontrol ünitesinin ekranı da gece kullanımına yönelik özel olarak üretilmiş. Parlama yapmıyor.”.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin geçici ihracat verilerine göre, savunma ve havacılık sektörünün geçen yılki ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 3,72 arttı. Böylece 2016'da 1 milyar 677 milyon 116 bin dolar olan sektörün ihracatı, 2017'de 1 milyar 739 milyon 453 bin dolara yükseldi.