TAMAY ZENGİN

Airbus tarafından geliştirilen elektrikli uçan taksi, ilk testini tamamladı.

Airbus tarafından yürütülen sürücüsüz elektrikli taksi programı Vahana’nın ilk prototipi Alfa 1 ilk test uçuşunu 31 Ocak sabahı başarıyla tamamladı. 53 saniye havada kalan ve 5 metre yüksekliğe çıkan aracın, ulaştırma anlayışında bir devrim yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

Fransız havacılık devinin açıkladığına göre Vahana ismi verilen tam boyutlu sürücüsüz uçan taksi sabah 08.52’de havalandı. 5 metre yüksekliğe ulaşan taksi tam 53 saniye havada kalmayı başardı. Airbus, uçan bir otonom filo oluşturmayı planladığını belirterek özellikle nüfusun yoğun şehirlerden çatıdan çatıya ulaşım amaçlıyor.

2016 yılında başlatılan proje kapsamında ilk uçuşunu yapan Alfa 1 modelinin seri üretime geçmesinin 2020 yılını bulacağı belirtiliyor. Airbus’un uçan taksisi Vahan 6,2 metre genişliğinde, 5,7 metre uzunluğunda ve 2,8 yüksekliğinde. Aracın ağırlığı ise 744 kilogram.

Vahana Proje Yöneticisi Zach Lovering, “Amacımız, şehir trafiğine çözüm olabilecek tek kişilik bir elektrikli otonom taksi üretmek ve son teknolojiyle kişisel uçma deneyimini özgürleştirmek. Vahana’nın uçuşu devasa bir adım dedi.”.

Bu arada Uber’in de projeyi dikkatle takip ettiği belirtiliyor. Boeing de benzer yönde atmasıyla biliniyor. Airbus’un Amerikalı rakibi geçen yıl Aurora Havacılık Bilimleri’ni satın almıştı.