Londra’nın tam merkezinde yer alan ve 2016 yılında 85.000 uçak hareketinin (4,5 milyon yolcu) gerçekleştiği City Havalimanı, uzaktan hava trafik yönetimi konseptine geçiş yapacak.

2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanan sistemsel hazırlıkların, bir yıllık bir süre boyunca denendikten sonra 2019 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Yine Saab firmasının çözümlerinin kullanılacağı bu önemli çalışma, City Havalimanı’nın kapasitesinin artırılmasına yönelik 350 milyon Pound tutarındaki kapsamlı bir projenin parçası olacak.

Proje çerçevesinde City Havalimanı’na 14 adet yüksek çözünürlüklü sabit kamera yerleştirilecek.

Bunlara ilave olarak iki adet hareketli kamera ile farklı yönlere bakmak ve görüntüyü 30 kat yakınlaştırmak mümkün olacak.

Kameralardan elde edilen ve 360 derece açıya sahip olan görüntüler fiber optik kablolarla, İngiltere hava sahasının yönetimini üstlenen NATS adlı kurumun yaklaşık 200 km uzaklıktaki Hampshire’daki merkezinde bu iş için özel olarak hazırlanan operasyon odasına aktarılacak.

Londra City Havalimanı’nın hava trafiği, 2019 yılından itibaren “uzaktan” yönetilecek.

Görüntünün yanı sıra, havalimanındaki sesler de, merkezdeki operasyon odasından duyulabilecek.

Kontrol memurları ayrıca, ekran görüntüsünün üzerine radar ve hava durumu bilgilerini de yansıtabilecek.

Yeni sistemde özellikle gece görüşü, konvansiyonel kontrol kulesindekine nispeten çok daha iyi olacak.

Gelişmiş görüntü işleme teknikleri sayesinde, pist ve taksi yollarındaki tehlike ve yabancı maddeler çok daha kolay bir biçimde tespit edilecek.

Bu noktada, Saab firması ile İrlanda Havacılık Kurumu arasında imzalanan bir başka anlaşma çerçevesinde, Cork ve Shannon havalimanlarının hava trafiğinin, Dublin Havalimanı’ndan yönetilmesi konusunda da çalışmaların devam ettiğini hemen ekleyelim.

Hava trafiğinin uzaktan yönetimi konusunda Londra City Havalimanı önemli bir kilometre taşı niteliğini kazanabilir.

Zira burada hayata geçirilecek projenin başarı derecesi, gelecek on yıldaki uygulamalar için bir referans noktası olacaktır.