YUSUF ZENGİN

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı’ndaki lale figürlü ödüllü hava trafik kontrol kulesinin camları da takılmaya başladı. Kulenin son hali ise havadan görüntülendi.

29 Ekim’de açılacak 3. Havalimanı’ndaki inşaat ve modernizasyon çalışmaları son sürat devam ederken, ödüllü hava trafik kontrol kulesinde de büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Havadan görüntülenen 3. havalimanındaki inşaatta en dikkat çeken yapılardan biri de hiç kuşkusuz hava trafik kontrol kulesindeki değişiklik oldu. Görüntülerde, işçilerin de yoğun bir çalışma yürüttüğü kulenin camlarının takılmaya başlandığı gözlendi.

KULE MİMARLIK ÖDÜLÜ ALDI

Lale figürlü tasarımı ile 2016 Mimarlık Ödülü’ne layık görülen Kule, 90 metre yüksekliğe sahip. 12 katlı Kule Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı.

3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi iki kontrol katından oluşacak. Kulenin en üst katında hava trafik kontrolörleri, alt katında ise yer trafik kontrolörleri çalışacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı, 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapılacak. Kulenin teknik bloğunda yemekhane, Spor salonu, ofisler, dinlenme odaları, seminer salonu ve toplantı odaları yer alacak. 
90 METRE YÜKSEKLİKTE

Dünyanın yakından takip ettiği 3. Havalimanı’ndaki en gözde yapılardan biri de hiç kuşkusuz hava trafik kontrol kulesi olacak. 6 bin 85 metre karelik alanı ve 90 metre yüksekliğindeki kulenin, organik-eğrisel formların yapılabilmesi için cam elyaf takviyeli beton malzeme kullanılacak. Kule, iki kontrol katından oluşacak. En üst katta hava trafik kontrolörleri, bir alt katta yer trafik kontrolörleri görev alacak. 16 kişilik personel için çalışma imkanı sağlanacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı ve 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapılacak.

Kulenin teknik bloğunda ise yemekhane, spor salonu/squash, ofisler, dinlenme odaları, seminer salonu, toplantı odaları bulunacak. Hava trafik kontrolörleri ise böylesine muhteşem bir havalimanındaki kulede, dünyadaki en gelişmiş sistemlerini kullanacak. Yeni havalimanında A-SMGCS LEVEL 4 denetleme sistemi yer alacak. Uçaklar iniş yaptıktan sonra park pozisyonuna kadar, follow-the-green konsepti adı verilen yerdeki ışıkların yönlendirmesi ile hareket edecek. Ayrıca kontrolörler, artık tek bir ana ekrandan tüm bilgileri görebilecek olup her türlü işlemi ve iletişimi bu ana ekran üstünden yapabilecekler.