YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’ndaki inşaat çalışmaları bir kez daha görüntülendi. Çekimlerde, havalimanının açılışa yetiştirilmesi için yoğun çalışma yürütüldüğü gözlendi.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılacak 3. Havalimanı’ndaki çalışmaların son hali görüntülere yansıdı. 5 Şubat’ta çekilen ve 4 dakika 55 saniyelik görüntülerde, havalimanındaki yenilikler yakın plana alındı. Terminalin içindeki görüntülerde, tavandaki mimari yapı ve vinçlerle yürütülen çalışmalar dikkat çekti. Ayrıca, apronun yanı sıra yolcular için terminal ile uçaklar arasındaki geçişi sağlayacak köprü ve körüklerin son hali de görüntülere yansıdı.

150 HAVAYOLU ŞİRKETİ UÇACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, 3. Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet sunacak ilk fazını yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim’de hizmete açacaklarını söylemişti. Havalimanının, bittiğinde günde 3 bin 500 uçağa hizmet edeceğine dikkat çeken Arslan, havalimanında 150 hava yolu şirketine hizmet vereceklerini ve e buradan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydetti.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Bakan Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023’e kadar projenin tamamı bittiğinde 200 bin ila 225 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Arslan ayrıca 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon ağaç dikeceklerini ve projenin tamamlanmasıyla birlikte bu alanda 5 milyon ağaç dikileceğini sözlerine ekledi.