Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Bakan Arslan 3. Havalimanı'nın teknik altyapısının hazırlandığını ve istenmesi durumunda 1'inci piste bugün itibariyle uçak inebileceğini vurguladı.

Bakan Arslan, 29 Ekim 2018'de İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılacağını ve taşınma sürecinin toplam 48 saatte gerçekleşeceğini ifade etti. Arslan, taşınma sürecinden sonra Atatürk Havalimanı'nın sadece genel havacılık alanında hizmet edeceğini belirtti.

460 ODALI HAVALİMANI OTELİ YAPILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni havalimanında yolcuların konforuna da büyük önem verileceğine dikkat çekerek, "Atatürk Havalimanı'nda 80 oda kapasiteli bir otel bulunuyor. Burada çok daha büyüğü yapılarak yolcuların konforuna da ne derece önem verildiğini göreceğiz. İstanbul Yeni Havalimanı'nda 460 oda kapasiteli büyük bir otel de yolcuların hizmetine sunulacak. Havalimanı içerinde yer alacak bu otel Türkiye'nin en büyük havalimanı oteli olarak faaliyet gösterecek" dedi.

33 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK

Bakan Arslan, yeni havalimanı terminallerinde kullanılan özel camların güneşten maksimum verimin alınmasına olanak sağlayacağını ve havalimanı arazinde kurulan sistemle yağmur sularının kullanılma elverişli hale getirileceğini belirtti. Arslan, bu sayede hem elektrik hem de su kullanımında yılda  33 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyledi.

UDH Bakanı Arslan, havalimanına ulaşımın kolaylaştırılması için de altyapı çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirtti.

GÜVENLİĞE BÜYÜK ÖNEM VERİLECEK

Havalimanında güvenliğin  en üst sevide tutulacağını söyleyen Arslan, 3 bin 500 güvenlik personelinin havalimanında görev yapacağını ve kurulacak özel kamera sistemiyle birlikte havalimanının 2,5 kilometre yakınından itibaren tüm hareketlerin izleneceğini ifade etti. Bakan Arslan, güvenlik konusunda en son teknolojik sistemlerden faydalanılacağını söyledi.