YUSUF ZENGİN

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı ile ilgili, “29 Ekim’de açılışını yapacağız. 30 Ekim’de orası kullanılmaya başlanacak.” dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ilginç açıklamalarda bulundu. “Devlette havalimanı yapan müteahhittik. Artık yap-işlet-devret yapımıyla olmaya başlandı.” diyen Nihat Özdemir, “Dünyada havaalanı işletmeciliğinde en iyi uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu iddialı şekilde söyleyebilirim. Diğer ülkeleri ve bizim ülkemizi görüyoruz. Biz bu işe Sabiha Gökçek Havalimanı ile başladık. 18 ay gibi rekor sürede yaptık. Arkasından Kosova’ya gittik. Bize bomboş yer verdiler. Kahire Havalimanı’nı yaptık. Yarım kalan Senegallilerin hayalini gerçekleştirdik. Biz işletmeciler var olduğumuz için oradayız. Bunlar artarak devam edecek.” şeklinde konuştu.

29 EKİM’DE AÇILACAK

3. Havalimanı ile ilgili bilgiler veren Özdemir, “Türkiye yap-işlet-devret modemiyle dünyaya örnek olacak modeliyle İstanbul’un 3. havalimanını ihaleye çıkarttı. Projeye baktığımızda üst yapıdan çok, alt yapıda başarmak önemliydi. Kömür işletmeciliği 50 yıl yapılmış, her yer delik değişik, kullanılamaz olan 80 milyon metrekare. Devlet burasını bize verdi. 4 yıl gibi kısa sürede bütün alt yapılarını yaptık. 3 kat üzerinden dünyanın en büyük terminalini yaptık. Çok az bir zaman kaldı. İnşallah 29 Ekim’de açılışını yapacağız. 30 Ekim’de orası kullanılmaya başlanacak. Bir çok yeri tamamlandı. İnşallah sizler oralardan uçarken mutluluk içerisinde yolcu edeceğiz. Çok güzel dükkanlarımız olacak. Dünyanın bütün markaları gelmek istiyor. Şuanda önemli derecede talep var. Sizlerde buradan uçarken, 5 Türk firması bir araya geldiler,. Yaptılar bitirdiler, içinizden bize teşekkür etmeniz bizim için yeterli” şeklinde konuştu.

KUVEYT HAVALİMANI’NIN YÜZDE 30’U TAMAM
Kuveyt Havalimanı hakkında da bilgiler veren Özdemir, şöyle devam etti:
“Limak olarak tek başımıza aldık. Cumhurbaşkanımız temel atma törenine geldi. Projenin yüzde 30’unu tamamladık. Zor bir mimari olarak proje. Kolon açıkları 135 metre, yani bir stadyumun boyu 90 metre. Kolon boşlukları arasında 1,5 stadyum boyu kadar mesafe var. Zamanında yetiştireceğiz. Projesi 6 yıldı, 4 yılda tamamlanmak üzere planlarımızı yaptık. Şuanda 3 bin kişi orada çalışıyor. Birkaç ay içerisinde 6 binlere çalışanları çıkartacağız.”.