YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), tecrübeli loadmaster (konusunda uzman yükleme ve boşaltmadan sorumlu kişi) alımı yapacak.
THY, yayınladığı ilanla tecrübeli loadmaster alımı yapacağını duyurdu. Şirket ilanda, işe alınacaklara sunacağı sosyal imkanları da açıkladı.

Loadmaster alımında aranan özellikler ve başvuru koşulları ise şöyle:
Genel Özellikler:
T.C. vatandaşı olmak,

01.01.1979 ve sonrası doğumlu olmak,

Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeni ile ayrılmamış olmak,
En az 4 yıllık eğitim veren üniversitelerden lisans derecesinde mezun olmak veya denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı üniversite bölümlerinden mezun olmak,
Yurtdışı seyahat engeli bulunmamak,
Geçerli bir Loadmaster lisansına sahip olmak,
İyi derecede İngilizce bilmek (THY A.O. tarafından yapılacak olan İngilizce sınav ve/veya mülakatında başarılı olmak).
Erkek adaylar için; askerlik görevini yapmış, en az 1 yıl tecilli veya muaf olmak tercih sebebidir.

Tecrübe Şartı:

Loadmaster olarak en az 2 yıl fiili tecrübe sahibi olmak.
Aranan Nitelikler:
Sorumluluk alan, hızlı düşünebilen, kolay adapte olabilen,
İnsan ilişkilerinde kuvvetli ve iletişim yeteneği yüksek,
Takım çalışmasına yatkın, planlı ve zamanı etkin kullanabilen,
Esnek çalışma saatlerine uyumlu,
Analitik düşünce ve problem çözme yeteneğine sahip olan çalışma arkadaşları arıyoruz.

Görev Tanımı:

Ulusal ve uluslararası mevzuat ile THY A.O. kuralları ve düzenlemelerine uygun olarak, kargo uçaklarının ağırlık ve denge hesaplamalarını yaparak, tehlikeli madde ve kargoların prosedürlere uygun olarak taşınmasını ve uçağın emniyetli bir şekilde yüklenip boşaltılmasını sağlamaktır.

Sosyal İmkanlar:

Türk Hava Yolları, çalışanlarına önemli sosyal olanaklar sağlar. Geniş bir bölgeye yayılmış servis ağı, yemek, özel sağlık sigortası, çalışan aileleri için sunulan özel sağlık sigortası indirimleri, doğum, emzirme, ölüm, evlenme yardımları, çocuklu kadın çalışanlar için kreş imkanı ya da yardımı, ücretsiz ve indirimli yurt içi/yurt dışı uçuş imkanları, vize kolaylığı, tüm dünyada anlaşmalı konaklama olanakları söz konusu hizmetler arasında yer alır.

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol:

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. Yukarıdaki şartları taşımayanların ve internet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru yapanların başvurusu kabul edilmeyecektir.
İlan kriterlerini sağlayan adaylar sözel yetenek, sayısal yetenek ve İngilizce yazılı sınavlarına davet edilecektir.
Çalışma süresince THY A.O. operasyonunun olduğu tüm yerlerde görevlendirme yapılabilir.
Mülakat öncesinde adayların yukarıda belirtilen kriterlere uygunluğunu belgelemeleri istenecektir. Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir.
Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi akabinde istihdam süreci tamamlanacaktır.
İlan yeterli başvuru alınana kadar yayında kalacaktır.

LOADMASTER NE DEMEK?

Havaş , Çelebi ve TGS gibi yer hizmetlerinde de harekat memuru, operasyon memuru ( operation supervisor ) veya Red Cap adıyla uçuşları koordine edip dengeli yükleme boşaltmadan da sorumludurlar.

Load Master konusunda uzman yükleme ve boşaltmadan sorumlu kişidir. Yolcu uçaklarında da load master olabildiği halde yolcu veya hava trafiği gibi uçuşun diğer konularıyla ilgilenmez.

Sadece kargo ve bagajın yükleme , boşaltması önceliğidir. Özel kargolar onun sorumluluğundadır. Mesleğin standart doumanların başında load sheet, trim sheet ve load plan ( yükleme planı ) gelir.

Kimler Load Master Olabilir?
Genelde yer hizmetlerinde görev yapmış harekat memurlarının , havayolunun kendi personelini yetiştirmesi yada az da olsa dışarıdan alınan personelin eğitimciler tarafından yetiştirilmesi ile bu meslek yol almaktadır. Ön lisans veya lisans mezununları, ingilizce yeterliliğine sahip adaylar arasından tercih edilmektedir.

Load Master Görevleri Nelerdir?
Dediğimiz gibi genelde kargo uçaklarında çalışırlar. Uçağın dengeli yüklenmesinin matematiksel hesabını “load and trimsheet” üzerinde yapar ve yükleme – boşaltma sürecinde gerekli kontrolü ve taKibi yapar.

Özel kargolar , tehlikeli maddeler , canlı hayvan taşımacılığı uzmanlık alanlarıdır. Mesleğin standart eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir.

Diğer görevleri arasında ekibin ve uçağın gümrük evraklarının takibi ve görevlilere ulaştırılması da vardır.

Uçucu ekip ile hareket ederler. Yatıları ve harcırahları vardır. Ofis personeli gibi değil uçucu ekip gibi uçuştan uçuşa havalimanına gelirler.