Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesinde en yüksek teklifi, yüzde 20,20 tutarına tekabül eden kira taahhüdüyle Terminal Yapı verdi.

Turizm kenti İzmir’in Çeşme ve Alaçatı ilçelerinin sivil hava ulaşım ihtiyacını karşılayacak havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nde ihale düzenlendi. İhale için 25 firma dosya satın alırken, ihaleye TAV Havalimanları ile 4 şirket katıldı. Ancak, dış zarfları açılan ve değerlendirilen Türkseven Turizm İnşaat ve Ticaret AŞ, İmaj Altyapı Üstyapı Sanayi-İntekar Ortak Girişimi ile Dere Construction Taahhüt AŞ’nin teklifleri, ihale dosyasındaki eksiklikler nedeniyle kabul edilmedi. İhalede geriye kalan tek firma Terminal Yapı ve Ticaret AŞ’nin ise yıllık net satışların yüzde 20,20 tutarına tekabül eden kira taahhüdü sunduğu açıklandı. İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kurt, komisyonca onaylanan ihale kararının bakanlıkça onaylandıktan sonra kesinleşeceğini söyledi.

HAVALİMANI 24 AYDA YAPILACAK

İzmir’in Çeşme ilçesine yapılacak havalimanı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Hem özel jetleri ağırlayabilecek hem de eğitim uçuşları ve charter seferleri için hizmet sunacak. İhale kapsamında projenin yapım süresi 24 ay, işletme süresi ise 25 yıl olacak. 1 milyon 697 bin metrekare arazi üzerine kurulacak havalimanının terminal alanı 2 bin metrekare olacak.