YUSUF ZENGİN

İstanbul 3. Havalimanının açılışı 29 Ekim 2018'de ama açılışla birlikte Atatürk Havalimanı kapatılacak ve yeni havalimanı Bakırköy'den yola çıktığınızı düşünürseniz yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta ve ulaşım büyük sorun.

Metro olmayan yeni havalimanına İstanbul trafiğinde nasıl gidersiniz. Ya gece uçuşlarını düşünün ya da uçaktan 4-5 saat önce yola çıkın. Yola çıkmakla bitmiyor tabi yeni yapılan ICA 3. Havalimanı yolu üzerinde HGS'nizden sürekli para kesiliyor. Otoban parası cep yakıyor. Girdiğiniz yere göre değişen otoban ücreti 35 TL'ye kadar çıkıyor. Otoban özel firmaya bağlı olduğu için HGS'nizde limit yoksa katlanmış olarak evinize ceza geliyor. Sonra HGS'me para yatırırım ceza düşer olmuyor yani.

Sonuç olarak yeni havalimanına arabanızla giderseniz gidiş dönüş otoban ücreti 70 TL artı 50 km gidiş, 50 km dönüş benzin ücreti ödeyeceksiniz.

Taksiyle giderseniz yeni havalimanına gidiş, dönüş otoban ücreti artı taksi ücreti ödeyeceksiniz. 

3.HAVALİMANI’NDAN NERESİ KAÇ KİLOMETRE, NE KADAR TUTUYOR?

Taksim: 52,9 kilometre (137 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Beşiktaş: 53,9 kilometre (139 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Bakırköy: 55,8 kilometre (144 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Avcılar: 57,2 kilometre (147 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Kadıköy: 64,8 kilometre (168 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Not: Geçen yıl oluşturulan geçerli tarifeye göre açılış ücreti 4 TL. Kilometre başına 2,5 TL alınıyor. Trafikte veya beklemelerde ödenen ücret yükseliyor. Yukarıdaki ücretlerde en kısa yol alınmıştır. Otoban veya köprü ücretleri dahil değildir. Ücretlendirme taksiyle.com adresi üzerinden alınmıştır.