YUSUF ZENGİN

Yusuf Akçayoğlu, 'Hiç lafı eğip bükmeden İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı ile ilgili herkesin bildiği ama telaffuz etmekten kaçındığı gerçeği buradan söylemek istiyorum. 29 Ekim 2018’de hizmete açılması planlanan 3. Havalimanı’nın, 2019’dan önce tam kapasite ile hizmete girmesi ke-sin-lik-le mümkün görünmüyor' dedi. İşinden oldu.

Hizmete girdiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. Havalimanı’ndaki inşaat çalışmaları zor iklim şartlarına rağmen aralıksız devam ediyor. Gökyüzü Haberci’nin sorumlu Yazı İşleri Müdürü Deniz Zengin Bursalı ile gittiğimiz 3. Havalimanı’nda, inşaat çalışmaları hakkında detaylı bilgi alma fırsatı yakaladık. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, 3. havalimanını yapan ve işletecek İGA (İstanbul Great Airport) CEO’su Yusuf Akçayoğlu yönetimindeki ekip mükemmel bir iş çıkarıyor. Gerçekten bölgenin iklim koşulları (yoğun sis ve şiddetli yağmurlar) ile maden ocakları ve bataklıklar göz önüne alındığında, kısa sürede bu kadar hızlı bir havalimanı inşaatını en iyi şekilde yürüten ekibi gerçekten de yürekten kutlamak gerekiyor. Gezip inceleme fırsatı bulduğumuz alanlar ise tam manasıyla bir havalimanına dönüşmek üzere. Neredeyse yüzde 85’i tamamlanan inşaatta, kısa sürede daha çok yeni ve güzel gelişmeler duyacağımızdan da eminim. Ancak, inşaat konusunda olağanüstü bir çalışma sergilense de havalimanının 29 Ekim 2018’de uçuşlara açılması maalesef mümkün gözükmüyor. Bu tezimi işin başındakiler, yani inşaatta ter döken üst düzey yetkililer de söylüyor. 10 yılda tamamlanamayacak havalimanını bitirmeye çalıştıklarını dile getiren yetkililer, 29 Ekim 2018’de uçuşlara açılması beklenen 3. Havalimanı’nın o tarihte sorunsuz şekilde hazır hale getirilmesinin kesinlikle mümkün olmadığını söylüyor. Hatta havalimanının tam kapasite ile hizmete girmesinin en erken 2019 sonu olacağını ifade ediyor. Çünkü kaba inşaat bitse dahi tüm elektronik sistemlerin entegre edilmesi ve test edilerek kullanıma hazır hale getirilmesi epey bir zaman alacak. 
İnşaatın başındaki yetkililer, ‘akıllı havalimanında’ her şeyin son sistem elektronik altyapıyla donatıldığını dile getiriyor ve ekliyor: “Sorunsuz şekilde bir havalimanının açılması isteniyorsa ki tüm dünyanın gözü üzerimizde olacağı da unutulmamalı. Bu yüzden sistemler tekrar tekrar gözden geçirilecek. En iyi sistemler hizmete sunulacak. Her şey aksaksız çalışır hale getirilecek. Bu da epey bir zaman alacağından havalimanının tam kapasite ile hizmete girmesi maalesef 2019’un sonunu bulur”
Yusuf ZENGİN