YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının bu yılsonuna doğru hizmete alıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılışını yapacağız. Tabii bu havalimanının en önemli yanı şu; yıllık yolcu kapasitesi 90 milyon. 2023'te bu yolcu kapasitesi 150 milyona çıkacak. Hedef bu. Ve şuanda havalimanı neredeyse bitti bitiyor. Bunlar tabii bazı ülkeler tarafından pek de hazmedilemiyor. Halbuki çalışsalar onların da olacak.

Türkiye, dünyada satın alma paritesine göre 13. büyük ekonomisi. Türkiye'ye son 16 yılda 195 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişi oldu. Milli gelirimizi 4 kat artırarak 860 milyar dolara çıkardık. Bir taaftanda ülkemizin altyapısını tamamen güçlendiriyor, gelecek asra damga vuracak projeleri hayata geçiriyoruz. Yıllık yolcu kapasitesi 90 milyon olan bir havalimanını açıyoruz. 2023'te bu 150 milyona çıkacak.

"Bunlar dünyada bazı ülkeler tarafından hazmedilemiyor"

Şuanda havalimanı neredeyse bitti, bitiyor. Bunlar dünyada bazı ülkeler tarafından hazmedilemiyor. Halbuki çalışsalar onların da olacak. Geçtiğimiz haftalarda hem yatırım ortamının iyileştirilmesi hem de stratejik yatırımlarla ilgili çok önemli adımlar attı. İlk etapte 23 projeye teşvik belgelerini verdik.

"Yeni sistemle daha etkin karar alacağız"

Şirket kuruluşundan, banka ipoteklerine kadar yatırımcılara yeni kolaylıklar sağladık. Bunların küresel krize, Irak'ta yaşanan hadiselere, maruz kaldığımız saldırılara rağmen elde edildiğinin unutulmaması gerekiyor. 24 Haziran'dan sonra geçeceğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha etkin karar alacak, bürokratik vesayetin engellemelerine maruz kalmadan, bunları uygulama imkanı bulacağız.

"150 bin turisti ağırladık"

Böylece 2023 hedeflerimiz ile 2053 ve 2071 vizyonlarımız doğrultusunda daha süratli bir şekilde ilerleyeceğiz. Yeni hükümet sistemimiz ile birlikte yatırım hamlelerimizi daha da artıracağız. Sırbistan'dan 150 bin turisti ülkemizde ağırladık.

"Belgrad-Saraybosna otoyol projesi dostluk projesi"

Türkiye ile Sırbistan'ın ilişkilerini daha da geliştirebileceği sektörlerden biri de turizm, bunu başarmamız lazım. Hele hele paket turizm ile Türkiye-Sırbistan ortak bir çalışmanın içerisine girebilir. Belgrad-Saraybosna otoyol projesini dostluk projesi olarak görüyoruz.

"Sırbistan'daki yatırımlara devam"

Bu proje hayata geçtiğinde bölgesel başarılara da katkı sağlayacak. Bir mutabakat muhtırasının imzalanması da önemlidir. Sırbistan'la sağladığımız vizyon birliği çok önemli. Sırbistan'daki yatırımlara devam. Hatta Sırbistan'dan ortaklıklar kurmak suretiyle gerekirse üçüncü ülkelerdeki yatırımlar.